Jak bylo oznámeno, v poledne moskevského času přednesl prezident Putin každoroční poselství Federálnímu shromáždění – ruskému parlamentu. Pozornost mu věnovali i v Evropě. V přímém přenosu poslouchal v Bratislavě Vladimira Putina komentátor Slovenských lidových novin Dušan Kerný. Se svými dojmy se svěřil Hlasu Ruska.
Stalo se to poprvé. Ještě před dnešním vystoupením Vladimira Putina v Kremlu hovořil americký prezident Barack Obama o tom, co od tohoto projevu očekává. Je až neuvěřitelné, jaký význam se ve světě přikládá slovům ruského lídra. Co jsme tedy uslyšeli? Především to, co jsme předpokládali – kritický vztah Ruska k tomu, co se děje na Ukrajině. Příčiny vzniku ukrajinské krize vidí Putin mimo jiné i v tom, že nikdo nepokládal za nutné posoudit s Ruskem možné cesty východiska ze vzniklé situace. Prezident jasně zformuloval podporu faktu připojení Krymu a Sevastopolu k Rusku, což nebylo pro Evropu a USA novinkou.
Příjemným překvapením se ale stalo prohlášení o tom, že si Rusko nepřeje kráčet po cestě sebeizolace, nechce se izolovat od Evropské unie. Pro mne osobně je to mimořádně důležitý, kladný signál, který přišel z Kremlu. Zdálo se mi, že tón poselství neměl ráz záměrně konfrontační se Západem. Byl pouze kritický na téma Ukrajiny. Ruský prezident jako by ponechal svým oponentům v Evropě a USA otevřené dveře pro navazování vzájemných vztahů.
V poselství bylo mimořádně důležité i téma sankcí, „tak zvaných“, jak se vyjádřil Putin. Zdůraznil, že nevytvářejí problémy jen pro Rusko, ale i pro ty, kdo je uvalili. Rusko podle něj může těžkou situaci překonat nahrazením dovozu, obnovením výroby a zaváděním moderních technologií. Rusko musí samo vyrábět kvalitní potraviny, léky a tak dále. Podle názoru ruského státníka se mohou stát sankce mohutným podnětem pro rozvoj ekonomiky. Přišel s několika důležitými návrhy. Pro malý byznys jsou to dvouleté daňové prázdniny pro ty, kdo teprve začínají podnikat, zrušení prověrek na dobu tří let. Nejdůležitější ale je, že Putin vyhlásil ekonomickou amnestii pro kapitál, který se vrátí do Ruska. Znamená to, že prezident tak dal podnět investicím do ruského průmyslu. Do této oblasti patří i záměr skoncovat s offshorizací ekonomiky, s vyvážením kapitálu do daňových rájů – a to není jen problém Ruska, ale i celé Evropské unie.
Každoroční poselství Federálnímu shromáždění není samozřejmě tím formátem, který by měl obsahovat přímé cesty, které vyvedou hospodářství ze složité situace. Důležité je ale samotné ovzduší, které vytváří tento programový dokument pro rozvoj podnikatelské činnosti. Svým projevem se Vladimir Putin snažil o to, aby bylo co nejpříznivější. A na to, jak už víme, okamžitě reagovala moskevská burza zvýšením kurzu rublu.
Zdroj: Hlas Ruska