Masívny pokles v sektoroch poľnohospodárstva, dopravy a maloobchodu zatiahli juhoafrickú ekonomiku po takmer desaťročnom raste do recesie. Je to veľká rana pre kontroverzné reformy prezidenta Ramaphosu.
HDP v druhom kvartáli poklesol o 0,7 percenta v porovnaní s prvými tromi mesiacmi tohto roka. Pokles juhoafrickej národnej meny rand, voči americkému doláru sa zväčšil o viac než dve percentá, keďže vládne dlhopisy po zverejnení údajov padli.
„Sme v recesii,“ povedal hlavný štatistik Risenga Maluleke, ktorý komentoval správy odrážajúce dva po sebe idúce kvartály poklesu.
Podľa štatistického úradu Južnej Afriky, poľnohospodárska produkcia klesla o 29,2 percenta, kým sektor dopravy, komunikácii a zásobovania poklesol o 4,9 percenta. Zároveň produkcia baníctva vzrástla o 4,9 percenta a sektor financií o 1,9 percenta.
Očakáva sa, že tieto správy spolu s plánmi na široko diskutovanú pozemkovú reformu a negatívne následky štátnej korupcie za vlády bývalého prezidenta Jacoba Zumu, zvýšia obavy zo slabnúceho randu.
Juhoafrická národná mena prudko poklesla kvôli nátlaku spôsobenému nervozitou na rozvíjajúcich sa trhoch Turecka a Argentíny. Uprostred hlbokého znepokojenia investorov ohľadom vládneho úsilia o pozemkovú reformu, ktorá môže mať ďalekosiahle ekonomické následky, sa očakáva zhoršenie situácie.
Návrh zákona na konfiškáciu fariem od belochov a rozdelenie pôdy za účelom vyriešenia rasovej nerovnosti bol stiahnutý za účelom ďalšieho preskúmania. Vládnuci Africký národný kongres (ANC) však opäť potvrdil svoje odhodlanie pokračovať v plánoch.
„Táto ekonomika zostáva v stagnácii, takže zúfalo potrebujeme politickú istotu a štrukturálnu reformu, aby sme sa dostali na cestu rastu,“ povedal Elize Kruger, ekonóm juhoafrickej spoločnosti NKC African Economics sídliacej v Paarle, agentúre Bloomberg.
„V takomto prostredí sa ťažko vytvárajú pracovné miesta. Uviazneme v našom období nízkeho rastu, ak sa stadiaľto nedostaneme.“
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT