8. září 2018 - 03:20
V LN (6/9 t.r.) se dokonce píše o „třaskavé knize uznávaného reportéra Roberta Woodwarda, jenž stál za odhalením aféry Watergate“. Donalda Trumpa prý líčí „jako izolovaného vlastními poradci zpochybňujícími jeho úsudek a schopnost vést zemi“ (tamtéž, s.5) A abychom pochopili, že věc je opravdu vážná, je jako mezititulek použita údajná citace personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho: „Je to idiot, je úplně mimo“.
Roberta Woodwarda není třeba, po jeho téměř padesátiletém působení prominentního reportéra a komentátora Washington Post, připomínat ani českým čtenářům. Tak jako oba citovaní autoři upozornění na jeho poslední práci se obvykle vzpomíná na dobu, kdy společně s kolegou Carlem Bernsteinem hráli hru v cizím zájmu o bytí a nebytí prezidenta, kterému se sice říkalo Tricky Dick, prohrál jako prezident Richard Nixon.
Robert Upshur Woodward byl studentem historie a anglické literatury na Yale a hned po škole šel k námořnictvu. Pobyl tam pět let, ale už od roku 1971 prý pracoval ve Washington Post, které tehdy požívaly lepší pověsti než dnes v době Trumpově. O rok později začal sbírat materiály k aféře Watergate a po dalším roce, ještě před pádem Richarda Nixona, dostal za svou investigativní premiéru Pulitzerovu cenu.
Woodwardova předposlední práce, s charakteristickým názvem Válka uvnitř. Tajné dějiny Bílého domu v letech 2006-2008, slibuje už svým názvem pohled do zákulisí americké politiky a nás bude zajímat, že jde především o politiku zahraniční a bezpečnostní. Její uvedení na trh doprovázela informace, opět jako z deep throat, že Bílý dům odposlouchával iráckého prezidenta Núrího al-Malíkího. Ten protestoval, žádal o vysvětlení a stále není jasné, zda šlo o skutečně důležitou událost nebo o mediální výpomoc Woodwardovi.
Hlavním Bobovým tématem jsou tedy vztahy v Bílém domě, nedůvěra vojáků k vojensko-strategickému uvažování jakéhokoli prezidenta, a to vše je založeno na záznamech rozhovorů a informacích jakoby z tajných zdrojů – vše na horizontu pavoučí sítě utkané z personifikovaných symbolů Bílého domu, Pentagonu, State Departmentu, zpravodajských služeb a armádního velení na konkrétním a reálném bojišti.
Reprezentanty různých těchto institucí jsou prezident, státní tajemnice nebo tajemník, ministr obrany, viceprezident. Ti všichni jednají v hlubokém utajení v době, kdy jsme při výletní jízdě autem naváděni GPS k jakémukoli cíli, a kdy jsou miliony klíčových slov registrovány snad všemi významnějšími zpravodajskými službami. Proto se zdá být hra s odposlechy a s utajovanými skutečnostmi, nebo jinak tajnými dějinami, trochu dětinská. Není snadné ověřit si, zda informace, přepisy dialogů a zápisů z různých jednání v Bílém domě jsou jenom součástí political fiction, nebo zda se autor dostal k jiným zdrojům, které necituje. A zda se vlastně nejedná jen o hru na transparentnost , tolik oblíbenou konzumenty americké demokracie.
Vlastní text knihy The War Within s podtitulem Tajné dějiny Bílého domu je rozdělen do 42 krátkých kapitol, jakýchsi komentářů k událostem zapisovaných chronologicky. Tyto kapitoly nejsou nadepsány, ale na časové ose jsou umístěny záznamy různých událostí, jak se objevují v rozhovorech, interview a komentářích. Zjistit, jak vysoká je jejich důvěryhodnost lze sice podle relativně rozsáhlých poznámek. Ty jsou u jednotlivých kapitol uvedeny sděleními, jako např.: …tento text je postaven na několika interview (obvykle se uvádí jejich počet) z první ruky nebo na vlastních již publikovaných analýzách. Hojné jsou ovšem i ….autorovy analýzy a poznámky datovaných dokumentů označených jako Tajné. Jinde je např. kolekce 40 komentovaných fotografií, spíše ilustrativní než dokumentární povahy, vše symbolicky ukončeno objetím Johna McCaina s Barackem Obamou, které má dodat důvěryhodné objektivity jinde podezřele postrádané.
Čtení Woodwardových textů je ale čtenářským zážitkem. Autor prodává veškerou svou letitou zkušenost politického komentátora, umí pracovat s přímou řečí a i když je kritický k různým politikům, ponechává na čtenáři, aby rozhodl, zda si zaslouží pozornosti či nikoli. Autor také komentuje, nikoli jen posměšně, Bushovu nebo Trumpovu rétoriku, která je jakousi směsí náboženského vytržení a nadšení pro sportovní nebo vojenskou terminologii a opět nechává na čtenáři, aby dosluhujícího nebo začínajícího prezidenta obdivoval nebo odsuzoval.
V jednom ze svých závěrů prezentuje svůj názor, že vyčerpávající válka o Irák, může způsobit, že vyčkávající Rusko, Čína Indie a nebo dokonce i partneři USA v Evropě mohou těžit z vyčerpanosti USA ve válce o ovládnutí ropných zdrojů na Blízkém a Středním východu. Konečně si můžeme dnes i představit, že předpokládal, jistě nejen jako jediný, že ať už se v Iráku a v Bílém domě v letech 2006-2008 odehrálo cokoli, prezidenti Bush a Obama a jejich politika odešly do historie a od ledna 2009 nový prezident se bude muset ujmout dědictví obou posledních prezidentů na úrovni organizačních, vojenských, politických a vůdcovských opatření a příliš mu nepomohou stranické slogany o politice změny anebo zbožná přání o vývozu demokracie nebo Amerika first!
Ačkoli vzpomínky na dvojici Woodward-Bernstain dodnes zakrývají idealizované obrazy statečných a neprodejných novinářů, jak je předváděli Dustin Hoffman a Robert Redford, je seznámení se s jakkoli úspěšnou prací jednoho z jejich originálů také varováním, že práce s polopravdou či dokonce fakování nejsou jen výsadou „desinformačních webů“ a „Putinových hackerů“. A že je to a bude věčně přítomná část žurnalistiky, a že se to vyplácí jak ve službách politiky, tak i komerce, končí komentář Zdeněk Zbořil.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)