• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Roček: Poučení z ústeckého komunálního vývoje

    8-10-2018 První Zprávy 99 631 slov zprávy
     

    9. října 2018 - 07:20

    A připomíná jak zvláštní sondou je sledování zvláštního osudu ODS v Ústí nad Labem. Komunální volby v Ústí n. L. byly pro ODS mimořádné, proběhly po pozoruhodné čistce v ústecké ODS. Ústecká komunální kandidátka ODS byla zrušena a doslova rozmetána většina místních sdružení, protože místní buňky byly napojeny příliš okatě na ekonomické kmotry. Se souhlasem pražského vedení vznikla kandidátka úplně nová, s lidmi z ODS, kteří nebyli spojeni s tzv. kmotry.



    „Taková čistka pár týdnů před volbami to je naprostá rarita a nerozum,“ hodnotil situaci Zbořil.



    Ústecké volby ve stínu žoldnéřů
    Jak volby do ústeckého zastupitelstva dopadly?  



    ODS doufala v 15 % voličů, získala téměř 11 %. Tedy po propadáku v minulých letech slušně slušivý výsledek.



    Ale začněme od začátku:


    Složení zastupitelstva magistrátu Ústí n. L. výrazně ovlivnili „žoldnéři“ čili kandidáti bez politické příslušnosti.
    Komunální angažmá žoldnéřů bez politické příslušnosti vedlo k získání celkem 12 křesel, z toho 4 pro ANO. Společně s 5 lidmi oficiálně v dresu politické firmy ANO poskytli Babišovi v Ústí n. L. dohromady 9 křesel, čili nejvíce hlasů posbíralo ANO.



    PRO Ústí má v zastupitelstvu 5 žoldnéřů, 2 Zelené a 1 malého ústeckého Piráta. UFO (Ústecké fórum občanů) kromě svých 3 oficiálních členů na své kandidátce má i 2 žoldnéře.



    Jeden žoldnéř bez politické příslušnosti je také v PRO Zdraví a Sport, kam se dostal kromě jednoho žoldnéře i jeden člen tohoto hnutí.



    Shrnuto, největší váhu mají hlasy ANO, PRO Ústí (čili podivínů pod taktovkou Zelených a Pirátů), následuje UFO s 5 křesly.







    Osud ODS


    Tzv. obrozená ODS bez vlivu kmotrů získala v zastupitelstvu jenom 4 mandáty. Ale získání téměř 11 % je přesto úspěch, byť odvážně doufali v 15 %. Dřívější velcí rivalové z ČSSD naproti tomu absolutně propadli.



    Upozornili jsme, že původní ústecké komunální kandidátky ODS byly prý plné kamarádů významného podnikatele z Ústecka - Oulického. Proto byly tyto kandidátky zrušeny a zlikvidována byla též většina místních sdružení napojených nepřímo na Oulického a další ekonomické kmotry. S doporučením pražského vedení ODS byly sestaveny nové ústecké kandidátní listiny s lidmi, kteří nebyli s nimi spojeni.



    Protože staří Oulického mazáci v ODS ztratili vliv, dohodli se, že se volební peníze dají investovat i do jiného politického subjektu – úslužný po ruce byl ústecký klan nazvaný „PRO Zdraví a sport“.



    Ale i tam byli bez šance, protože i s pohrobky z ODS získala tato politická mlhovina v zastupitelstvu jenom 2 křesla. Čili lidé nedávno ještě spojení s ODS se propadli do naprosté politické bezvýznamnosti.





    Katastrofa ČSSD
    Do ústeckého velkého magistrátního zastupitelstva se vůbec nedostali kandidáti ČSSD. Politolog Zbořil upozorňoval, že ČSSD  uškodí kauza Poche – trucovité trvání na tom, aby se nesympatický člověk s pověstí zákulisního hráče (některá média jej dokonce nazývali mafiánem)  se stal ministrem zahraničí. V souvislosti s Pochem se stal nesympatickým a nedůvěryhodným i velký šéf Hamáček. ČSSD tím uspořádala dobrovolně antikampaň sama proti sobě..

    „KSČM získala do ústeckého zastupitelstva 3 křesla a stejný počet i SPD samuraje Okamury. Lze to interpretovat tak, že protestní 3 křesla ukradli Okamurovci komunistům. O některé hlasy ve prospěch SPD přišli asi i sociální demokraté. Zastupitelstvo statutárního města Liberce také nehostí žádného člověka z ČSSD,“ zdůraznil Zbořil.

    Sociální demokraty potkala komunální katastrofa: V ústeckém okresu ve všech městech a obcích získala ČSSD jenom 1 zastupitele člena strany a jednoho zastupitele z řad žoldnéřů bez politické příslušnosti. V libereckém okresu ČSSD získala 8 zastupitelů, z toho 4 s pomocí kandidátů bez politické příslušnosti.

    Existuje nějaké celorepublikové generální ponaučení? Zde je: U největších politických stran žoldnéři bez politické příslušnosti představují zhruba 50 % zvolených zastupitelů ať je to ANO, ODS či ČSSD.

    S lehkou ironií bychom mohli tvrdit, že žoldnéřství se nevyskytuje jenom v soukromých armádách v Africe a v Asii.  Česká realita je kromobyčejně dobře vypečená i v tomto punktu.

    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑