17. října 2018 - 03:20
Podívejme se na osud provincie Deutschböhmen na severozápadě a severu Čech.V připravované knize „1918: Karneval vítězství“ připomínám, že sice Rakousko – Uhersko jako civilní stát fungovalo do poslední chvíle, ale zároveň se bortilo v sociální a národnostní sféře. Na jednu stranu se politicky profilovaly koncem války některé okresy tehdejších Čech a Moravy jako dominantně německé. Byly s tím spojeny nacionalistické vášně, ale zároveň celou oblast zasahoval nadnárodní prvek - nouze, zima a hlad.
V dobových mapách provincie Deutschböhmen představuje celistvé německé území. To byla jenom iluze.Silné české enklávy byly v severočeské hnědouhelné pánvi, na Českolipsku, též na rozhraní mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. České bylo Lounsko, Českodubsko a Podkrkonoší. Souvislá německá oblast (provincie) byla iluzí.
Proněmecká oblast Karlovarska a Trutnovska byla izolována od severočeské oblasti. Německá administrativa Ústecka byla odříznuta od Liberecka českou oblastí Českolipska. Krátce po vyhlášení samostatnosti Československa trať Rumburk – Varnsdorf – Česká Lípa byla pod kontrolou českých vojáků převážně z posádky 18. pěšího pluku v České Lípě a z rumburské posádky.
Vyčerpaní Němci nacionalisty zklamali
Německé provincie založené nacionalisty v Čechách a na Moravě měly rozklad již ve svých základech. Na první pohled výhodou Německého Rakouska byla loajalita většiny úředníků na německých územích. Prostě pokračovali v c. k. úřednické mocnářské praxi v provinčních podmínkách. Na druhou stranu ale většině úředníků bylo jedno, jestli jim rozkazuje německý Franz nebo český Pepík. Důležité bylo získat dostatek jídla pro rodinu a perspektivu klidu v každodenním úředničení. Podobně nevyhraněná byla i nemalá část německého obyvatelstva. Kromě toho byli místní Němci svázáni s českým okolím po staletí spoluprací v kulturní a ekonomické oblasti.
Měli úřady, ale ne moc
Němečtí nacionalisté obsazovali důležité správní instituce a nechávali podepisovat železničářům věrnost provincii Deutschböhmen. Dokonce pro tuto provincii vzniklo 4. listopadu železniční ředitelství v Teplicích.
(rp,fr,prvnizpravy,cz,foto:rchiv města Ústí nad Labem)