22. října 2018 - 03:20
Naši mají přednost
Rekvírováním bylo v letech 1915 – 1918 zemědělství těžce poškozeno. Řada publikací ukazuje během války pokles výnosů na polích, protože chybělo všechno. Chybělo i hnojivo z trusu od zvířat, jejichž stavy rekvírováním byly stále nižší.
Proto v okamžiku, kdy stát již neměl k rekvírování sílu, zemědělci se koncem roku 1918 odvodům bránili. Projevil se klasický sebezáchranný systém civilizace – naše vlastní obec (rodina) má přednost.
Provincie Deutschböhmen se zmohla jenom za vlastenecké výzvy, aby místní rolníci pomohli provincii pravidelnými dodávkami. Ti naopak přestali s dodávkami potravin a proti pokusům o rekvizice se bránili též vytvářením rolnické rady jako politické zájmové organizace.
Dochovala se např. zpráva, že o události u Jablonného v Podještědí, kde se sedláci vzepřeli rekvírování, když 8. prosince 1918 úředník i s příslušníky volskwehru přišel vymáhat dodávky potravin. Přivítalo je 150 sedláků s vidlemi v rukou. Odzbrojili stráž a úředního výběrčího ztloukli. Zmláceného úředníka stráž, která přišla o zbraně, odvezla, aniž dostali potravinovou výslužku.
Nikdo jim nepomůže
Např. na Jablonecku měli sklářský průmysl, ale minimum zemědělské produkce. Některé potraviny byly na Jablonecko dodány ještě koncem září a v říjnu. Pro místní lidi viníky nastalého nedostatku byli Češi, kteří nedodávali potraviny ze svých oblastí, ale brzy se ukázalo, že dobrovolně nic nedají ani němečtí sedláci. I německé produkční okresy vydávaly zákaz vývozu potravin do průmyslových oblastí.
Měsíční příděl chleba byl 4 kg na osobu. V prosinci na Jablonecku již hrozilo, že ani toto minimum nebude k mání.
Nebylo ani černé uhlí a hnědé jenom sporadicky, takže od 25. listopadu 1918 byla omezována produkce elektřiny a další den následovalo i přiškrcení plynu.
Poslanec a zástupce zemského hejtmana J. Selinger dostal na schůzi lidu 28. listopadu v Jablonci n. N. otázku jak bude řešena zoufalá situace v zásobování: Jablonci hrozí, že během několika dnů bude bez chleba, protože Jablonec nemá kde brát.
Německo jim nepomáhá a přebytkové okresy provincie se uzavřely a nic nedávají, na hranicích okresu stojí českoslovenští vojáci se sokoly a brání dovozu potravin.
(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:Petr Špaček, Tak to bylo v Ústí)