• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slováci – najslabší článok V4?

    7-11-2018 Proti Prúdu 368 632 slov zprávy
     

    Pew Research Center, jedna z najznámejších organizácií zameraných na prieskum verejnej mienky, prišla nedávno s veľkým výskumom ohľadne postoja Európanov k rôznym otázkam či problematikám. Do prieskumu bolo zahrnuté i Slovensko. Pochopiteľne, že takéto prieskumy netreba brať hneď za 100 % smerodajné, ale Pew Research Center patrí k tomu rešpektovanejšiemu na trhu. Rozhodol som sa teda, že napíšem kratšie komentáre k niektorým vybraným otázkam, pričom sa sústredím predovšetkým na Slovensko a jeho porovnanie s krajinami V4.


    1. Postoj k židom a moslimom


    V prieskume sa účastníkov pýtali, či by boli ochotní prijať moslima alebo Žida/žida do svojej rodiny. V prípade postoja k moslimom z európskych krajín sú najmenej tolerantní Češi, kde iba 12 % z nich by bolo ochotných akceptovať moslima v rodine. Naopak, musím vyjadriť celkom počudovanie v prípade Slovákov, kde sa až 47 % vyjadrilo za akceptáciu moslima. Z krajín V4 sme teda dopadli ako najtolerantnejší k islamu (ak teda prieskum nezavádza). U Maďarov by akceptovalo moslima 21 % a u Poliakov 33 %.


    Prečo by Slováci mohli byť takto tolerantní k moslimom, zatiaľ čo Česi nie? Myslím, že to bude predovšetkým silnejším zapojením českej alternatívnej scény do anti-islamizmu. Česi sú v tejto oblasti vďaka tomu vzdelanejší, lepšie informovaní, existuje tu rozsiahla sieť protimoslimských webov a fungovali tu vyslovene skupiny či organizácie zamerané proti islamizácii (Konvičkov Blok proti islamu a pod.). Taktiež českí politici (ako napr. Okamura) sa k islamu vyjadrujú častejšie a otvorenejšie. Na Slovensku podľa mňa stále chýba širšia spoločenská diskusia o islame a aj alternatívna scéna sa tejto oblasti podľa mňa dostatočne nevenuje (česť výnimkám ako bol Medzičas alebo i Prop). Máme teda v tomto smere čo doháňať.


    Pokiaľ ide o postoj k Židom, tak opäť sme dosiahli celkom vysoké číslo, pokiaľ ide o ich akceptáciu: 73 % Slovákov by nemalo problém so Židom v rodine. To je zároveň odpoveď pre všetkých tých “dankovcov” a “havranovcov”, ktorí tvrdia, že na Slovensku je anti-semitizmus na vzostupe a musíme neustále bojovať proti “ľudáckym” reliktom a sprísňovať legislatívu. Slováci tu opäť dopadli ako najviac tolerantní v porovnaní s Čechmi, Maďarmi i Poliakmi.


    Skutočnosť, že Česi, ktorí sa zvyknú považovať za najviac voľnomyšlenkárskych či liberálnych zo stredoeurópskych národov či z V4, vyšli z prieskumu ako najväčší antisemiti je celkom prekvapivá. Opäť to môže súvisieť s ich alternatívou a informovanosťou.


    Tento prieskum však podľa českého sociológa Daniela Prokopa môže byť dosť skreslený. Podľa jeho slov „v Česku prieskum prebiehal v zime 2015, čo je čas najväčšej hystérie z migračnej krízy. Prieskum navyše prebiehal osobným zberom a ten viac zasahuje konzervatívnejšiu populáciu.“


    Prokop ďalej tvrdí, že na Slovensku sa dáta zbierali odlišne – telefonicky. To môže mať vplyv na odpoveď respondenta. Podľa Prokopa to môže zohrať rolu na úrovni 15 až 20 percent, čo by znamenalo, že rozdiel medzi Slovenskom a Českom nemusí byť až natoľko veľký.


    Treba tiež spomenúť, že štúdia Inštitútu pre verejné otázky z minulého roka prišla s podstatne menej tolerantným výsledkom pre moslimov.


    Pri ďalších otázkach by už podľa sociológa Prokopa nemali byť výsledky také skreslené ako pri moslimoch. Poďme sa teda pozrieť na ne bližšie.


    2. Postoj k náboženstvu


    Hlavné správy to síce vo svojom článku interpretovali naopak (ktovie či nie schválne), ale pravdou je, že pre väčšinu Slovákov nie je kresťanstvo kľúčovým komponentom ich národnej identity. Konkrétne 64 % Slovákov sa vyjadrilo, že kresťanstvo nie je pre nich v tomto smere podstatné. Je to menej ako v prípade Čechov (78 %) a viac ako u Maďarov (57 %) a samozrejme Poliakov (33 %).


    Mám za to, že veľká pronárodná strana by nemala byť zameraná protikresťansky a mala by sa usilovať o dobré vzťahy s cirkvami. Na druhej strane nie je vôbec potrebné to v prípade kresťanstva akokoľvek siliť. Slováci sú v tomto smere angažovaní menej, než sa všeobecne tvrdí. Parafrázujúc Vojtecha Tuku “Slovensko nie je katolícky štát”.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑