• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vedeli ste, že Izrael mal koncentračné tábory?

    11-11-2018 Proti Prúdu 551 357 slov zprávy
     

    Vedeli ste, že Izrael mal tiež koncentračné tábory? O tomto ste sa pravdepodobne v škole neučili.


    Všetci vieme o nemeckých koncentračných táboroch počas Druhej svetovej vojny. Ale počas hodín dejepisu na škole vám pravdepodobne nikto nespomenul 22 koncentračných a pracovných táborov, ktoré existovali v Izraeli medzi rokmi 1948 až 1955.


    „Vďaka práci palestínskeho historika Salmana Abu Sitta vieme teraz o týchto táboroch viac“, napísal Yazan al – Saadi pre noviny Al-Akhbar English.


    Štúdia o týchto táboroch sa objavila v Žurnáli palestínskych štúdií (Journal of Palestine studies), ktorý je založený na informáciách zozbieraných počas vojny v r. 1948 Medzinárodným výborom Červeného kríža.


    Jediný spôsob


    Informácie pochádzajúce z Červeného kríža boli sprístupnené v roku 1996 a objavené náhodou v roku 1999 jedným z autorov.


    Dokumenty odhaľujú, že Izrael transportoval tisícky palestínskych civilistov do koncentračných táborov a využíval ich ako lacnú pracovnú silu.


    Dokumenty ukazujú, že sionistické vedenie vnímalo vyhostenie populácie palestínskych civilistov ako jediný spôsob, ako zriadiť židovský štát v Palestíne.


    Britskí dôstojníci


    Prvý tábor, nachádzajúci sa 13 kilometrov od mesta Jaffa, sa nazýval Ijlil a pozostával z väčšej časti zo stanov. Tábor bol obklopený plotom s ostnatými drátmi, strážnymi vežami a bránou s ochrankou.


    Okrem tábora Ijlil tu boli ešte 4 ďalšie oficiálne koncentračné tábory, menovite Atlit, Sarafand, Umm Khalid a Tel Letwinsky, nachádzajúce sa blízko Tel Avivu.


    Všetky tábory boli vedené britskými dôstojníkmi, ktorí tu ostali po tom, ako britská armáda opustila Palestínu v máji roku 1948.


    Teroristické organizácie


    Stráž pozostávala z bývalých príslušníkov organizácii Irgun a Lehi, t.j. z dvoch sionistických paramilitárnych spolkov, ktoré boli známe ako teroristické organizácie.


    Okrem spomenutých piatich oficiálne uznaných táborov tu bolo minimálne 17 ďalších táborov, ktoré nie sú spomenuté v oficiálnych zdrojoch a ktoré boli objavené na základe svedectiev bývalých väzňov.


    Palestínski civilisti boli teda unesení a zadržiavaní v táboroch vo veľkých počtoch. V týchto táboroch boli nútení žiť v mizerných podmienkach.


    Preklad z holandského článku od Weroniky Kuzniar (bohužiaľ, nemôžem dať odkaz, lebo stránka medzitým prestala existovať, pozn. preklad).


    Originálny text v holandštine: www.ninefornews.nl
    Preklad: Roland Edvardsen, www.protiprudu.org



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑