Island se chystá oficiálně stáhnout svou žádost o vstup do EU, řekl islandský premiér Sigmundur Davíð Gunnlaugsson. Reykjavik chce také zrušit finanční dohled, který na zemi uvalila EU během finanční krize v roce 2008.
Navzdory očekávaným veřejným protestů, se Island podruhé snaží stáhnout svou žádost o vstup do EU, uvedl v premiér v rozhovoru s místní rozhlasovou stanicí Bylgjan.
“Účast na jednáních EU již není aktuální,” říká islandský premiér a dále uvádí: “Vzhledem ke změnám v EU a protože pro současnou vládu není akceptovatelné vše, co poslední vláda přijala, jsme opět na začátku.”
News Now Iceland to Withdraw EU Applicatio… https://t.co/8TgbfsuXwh via @SputnikNewsUK | https://t.co/ZcQhTv2Lap pic.twitter.com/BmZ7EEyspr
— Jm Bob (@stijbob) 6. Leden 2015
Island požádal o členství v EU v červenci 2009, v únoru 2010 Evropská komise žádost přijala a přístupová jednání byla zahájena v červenci téhož roku.
K patové situaci ohledně přístupových jednání došlo v dubnu 2013, kdy volby vyhrály strany Progress Party a konzervativní Independence Party. Poté, co se Gunnlaugsson stal premiérem, zmrazil v květnu 2013 přístupová jednání s EU. Z velké části kvůli kvótám na rybolov, které nejsou pro islandský rybářský průmysl akceptovatelné.
V současné době má Island status kandidátské země a je členem Evropského hospodářského prostoru (EEA), Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), Schengenského prostoru – a to vše bez volebního práva v EU. Dvě třetiny islandského zahraničního obchodu je uskutečňováno se členy EU.
První pokus o stažení přihlášky do EU skončil po protestech a požadavku občanů na uspořádání celostátního referenda o této otázce. Nicméně, brzy bude v islandském parlamentu předložen nový návrh o ne-členství Islandu v EU.
Islandský ministr zahraničí Gunnar Bragi Sveinsso pro Visir uvedl, že by otázku členství v EU chtěl uzavřít co nejdříve a zdůrazňuje, že protesty, které následovaly po prvním pokusu jeho negativní postoj ke členství Islandu v EU neovlivní.
Nigel Farage, lídr britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a známý euroskeptik, komentoval události na Islandu takto: “Tato snaha islandských orgánů a rostoucí středomořská opozice dokazují, že myšlenka o nevyhnutelnosti evropské integrace je ztracená.”
“Stále více obyvatel Evropy si nepřeje být v EU, nebo jako v Řecku, platit společnou měnou Euro,” říká Farage.
Podle názoru lídra UKIP, členové EU, jako jsou Řecko a další středomořské státy “chycené ve svěrací kazajce nevhodné měny Euro a nesoucitné politické unie s německou dominancí” by měly následovat příkladu Islandu.
“Řecko by se mělo oddělit od Eura, devalvovat svou měnu a vrátit se zpět k prosperitě svým exportem a turistickým ruchem,” dodává Farage.
Překlad článku Iceland considers withdrawing EU application – PM
Ilustrační foto: pixabay.com