Zatímco se Rusko snaží ekonomicky přežít, Čína nedávno oznámila začátek komplexnějšího obchodování s Ruskem v jüanu.
Bloomberg píše: Čína umožní obchodování mezi jüanem a dalšími třemi měnami ve snaze snížit devizové riziko uprostřed zvýšené nestálosti na rozvíjejících se trzích.
Ruský prezident Vladimír Putin se snaží posílit vztahy s Čínou a vyhnout se používání dolaru, protože USA zavedly proti Rusku ekonomické sankce.
Čína se snaží rozšířit mezinárodní používání jüanu, který nabízí jako alternativu k americkému dolaru pro globální obchodování.
Jak píše WSJ, ruský prezident řekl, že ropný gigant Rosněfť pracuje s velkou čínskou korporací na akceptaci plateb v jüanu za významné dodávky ropy. Data z čínské centrální banky naznačují, že společnosti se již začaly americké měně vyhýbat.
“Odcházíme z trhu, který diktuje, že všechny platby za ropu musí být realizovány v amerických dolarech,” říká Putin. Ruské společnosti se stále častěji rozhodují pro přímé obchodování s rublem a jüanem pro vyrovnání platební bilance importu a exportu v Asii.
Měnové transakce bez dolaru mezi Ruskem a Čínou vzrostly za 4 měsíce – mezi červencem a říjnem 2014 – o 2400%. Řečí čísel je to nárůst z 52 milionů na 1,2 miliardy USD.
Moskevská devizová burza (MICEX) již v roce 2010 zavedla obchodování v rublu a jüanu, ale tehdy to mezi ruskými společnosti nevyvovalo zájem. Vše se změnilo v říjnu loňského roku poté, co USA a EU rozšířili své sankce proti Rusku. MICEX navíc podepsala dohodu s Čínskou národní bankou o možnostech poskytování nových služeb investorům na čínských a ruských trzích.
“Sankce vůči Rusku nepochybně podpoří vztahy s ostatními zeměmi, zejména s Čínou,” říká Andy Seaman, manažer fondu Stratton Street Capital LLP, který spravuje dluhopisový fond v jüanech.
Seaman dodává: “Čínská měna bude do konce roku 2015 pravděpodobně třetí nejobchodovanější měnou na světě a těsnější obchodní vztahy mezi Ruskem a Čínou mohou urychlit použití jüanu v mezinárodním obchodu.”
Zerohedge píše: “Zatímco se Spojené státy chvástají tím, že “zničí” ruskou ekonomiku – a to i na úkor svých společností, které se zabývají těžbou břidlicového plynu – Rusko a Čína se ekonomicky a strategicky stále sbližují, až jednoho dne vyhlásí společnou měnu, v Číně podpořenou zlatými rezervami a v Rusku nerostným bohatství. Pak to bude teprve zajímavé.”
Poznámka I-RU.CZ: Faktem také je, že od 1.1.2015 Rusko a Čína swapují za rubly a jüany, tj. přestávají používat zavedené měny, hlavně dolar. Írán projevil zájem se připojit a není také vyloučena účast Turecka a Saúdské Arábie. Agentury přinesly zprávu, že i Malajsie a Austrálie se připravují na swapy Čínou.
Zdroje: irucz.ru, themostimportantnews.com