"Jaroslav Ostrčilík byl jako jeden ze dvou cizinců v úterý 5. prosince 2018 vyznamenán německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který mu v Berlíně udělil medaili za zásluhy," napsaly Haló noviny a uvedly i to, za co si Ostrčilíka v Německu považují. Možná i za šíření lží?
Jsou zprávy ze světa, které nikoho nevzrušují
9. prosince 2018 - 12:24
"Těší mě zvláště, že mohu vyznamenat i dva hosty z Francie a Česka. Společná historie by se měla ještě mnohem častěji společně vyprávět. Vy, ctění hosté, k tomu svým angažmá přispíváte a za to jsme vám v Německu mimořádně vděční," řekl prezident Steinmeier na adresu Ostrčilíka i dalších vyznamenaných.
"Zopakujme si, za co byl pan Ostrčilík oceněn a jaké »sbližovací« akce pořádá," připomíná v komentáři Monika Hoření z Haló novin a cituje z jiného pramene, který byl uveřejněný v příloze Haló novin Naše pravda a napsala jej Anna Štofanová z Brna.
"Zkrátka musíme vzít na vědomí, že po překvapujících výrocích kancléřky Merkelové, že prý nebylo žádné ospravedlnění pro »vyhnání Němců«, ve stejném duchu pracuje i hlava německého státu. A to jsem si myslela, že Steinmeier je jiný formát…," konstatuje Hoření.
"Srovnávám, když jiné vyznamenání a od jiného prezidenta přebíral písničkář Jarek Nohavica. Byla to Puškinova medaile a předával ji Vladimir Putin. To bylo keců v mainstreamu o tom, že to nemá vzít, že nemá jet do Moskvy a že dokonce přijetí Puškinovy medaile svědčí o nízkých lidských či občanských kvalitách těch, kdož ji přebírají (zazněl i takto »kvalifikovaný« názor jednoho rusofobního rusisty). Přitom Nohavica medaili obdržel za prohlubování kulturních kontaktů mezi dvěma národy. Jenže Ostrčilík oživil spící démony druhé světové války a německého nacismu, k němuž prokazatelně přičichli i němečtí obyvatelé Brna. Každoroční pochod Pohořelice - Brno napomáhá šířit lži a překrucuje historickou pravdu. Dokládají to ještě žijící pamětníci brněnského pochodu, například historik profesor Vojtěch Žampach ve své knize Vysídlení německého obyvatelstva z Brna ve dnech 30. a 31. května 1945 a nouzový ubytovací tábor v Pohořelicích z 1. 6. až 7. 7. 1945," upozornila na činnost občana Ostrčilíka a jeho oživování spících démonů druhé světové války Monika Hoření.