• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč je název Ameriky ženského rodu, když je pojmenována po muži?

    9-12-2018 První Zprávy 112 547 slov zprávy
     

    9. prosince 2018 - 15:15

    XXXIX. Sympózium z dějin geodézie a kartografie 2018  mělo na programu  16 velmi zajímavých příspěvků z kartografie a geografie od předních oborníků tohoto oboru.



    Jedním z přednášejících byl doma i ve světě uznávaný zeměměřič Ing. Václav Slaboch, CSc., který působil jako expert v Africe, ale ze zemí EU byl i na Maltě. Několik let popularizátor oboru byl na přelomu století ředitelem Výzkumného ústavu geodetického, topagrafického a kartografického ve Zdibech.

    Vím, že se již řadu let pravidelně účastníte těchto odborných setkání. Co vás k tomu vede?

    "Tato sympózia mají vždy velmi vysokou odbornou i společenskou úroveň, o čemž konečně svědčí i skutečnost, že letošní sympózium je v pořadí již 39. a jubilejní 40., na který se moc těším,  se bude konat příští rok."

    Na letošním setkání jste přednesl příspěvek o Waldseemüllerově mapě světa z r. 1507. Proč jste vybral právě toto téma?

    "Těch důvodů byla celá řada. Německý kartograf Martin Waldseemüller je díky své mapě z roku 1507, považován za muže, který významně ovlivnil nejen německou ale i evropskou novověkou kartografii, tj. i kartografii českou, což je zajímavé  právě  letos, kdy slavíme 500. výročí vzniku nejstarší mapy Čech, tzv. Klaudyánovy mapy z roku 1518. Waldseemüllerova mapa, která je nejčastěji známa pod latinským názvem „Cosmographia universalis“, což může být chápáno jako „všeobecná geografie“, je jiná.  Kromě toho je tato mapa stále ještě předmětem řady dohadů a diskuzí, což vzbuzuje zájem nejen odborníků, ale mnoha zvídavých laiků."



    O jaké dohady jde?

    "Těch dohadů je mnoho, např. Proč je nazývána latinským názvem Cosmographia Universalis? Proč byla tato mapa vytvořena právě v malém francouzském městečku St-Dié-des-Vosges? Jak je možné, že americký kontinent je na  Waldseemüllerova mapě obklopen mořem? Proč Američané považují tuto mapu za „křestní list“ Ameriky, tj. USA, když A. Vespucci nikdy na půdu USA nevkročil? Kdo vlastně objevil americký kontinent, A. Vespucci (1454-1512) nebo K. Kolumbus (1451-1506)? Proč je název Ameriky ženského rodu, když je pojmenována po muži? atd., atd."



    A podařilo se vám něco nového zjistit?

    "Na většinu těchto dotazů jsem se pokusil odpovědět přimo v přednášce předneseném na Sympoziu v NTM a pak další odpovědi jsou uvedeny i v článku zveřejněném v odborném časopise ZEMĚMĚŘIČ,  ale jsou vesměs poznatky, které již byly někde publikovány."

    Proč jste ale nazval svůj referát na tomto Sympóziu trochu záhadně „Co skrývají latinské nápisy na Waldseemüllerově mapě světa z roku 1507?“

    "Důvod byl prostý. Především jsem chtěl přijít s něčím novým a překlady a rozluštění těchto textů jsem v literatuře zatím nikde nevypátral. Je ale možné, že to již udělal někdo jiný dávno předemnou."




    Co nového jste se dozvěděl?

    "Především to, že autor této mapy dobře věděl, že před Vespuccim dorazil k břehům amerického kontinentu o pár let dříve Kolumbus, ale na změnu názvu kontinentu již bylo pozdě. Waldseemüller v jednom z těch textů upozornil, že lidé by neměli mapu používat, aniž by se dříve neseznámili se základy matematiky, astronomie a geografie, tj. v tehdejší terminologie „Cosmografie“. "

    Kde a kdy si budeme moci celé překlady těchto nápisů přečíst?

    "Příspěvky přednesené na tomto Sympóziu budou otištěny ve sborníku NTM, který rediguje hlavní organizátor těchto akcí Antonín Švejda, vedoucí oddělení exaktních věd NTM v Praze. Ale chci jen dodat, že zde byly předneseny další původní přednášky, které budou rovněž uvedeny v muzejním sborníků"



    (ps, NTM, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑