Zástupci „žlutých vest“ zveřejnili seznam hlavních požadavků demonstrantů vůči Macronovi. Tyto požadavky nejsou všechny nové. Některé byly předloženy ještě v době Hollandova prezidentství, kdy demonstranti protestující proti reformě pracovního práva vyjádřili několik tezí, které se objevily i v nyní publikovaném manifestu.
Vzhledem k tomu, že od té doby se z hlediska protestujících věci změnily jen k horšímu, jejich požadavky byly strukturovány a zformulovány do obecnějšího a širšího politického programu. Manifest přináší čtyři kategorie požadavků:
Není těžké si povšimnout, že seznam požadavků je poměrně bizarní směsice sebraná zprava i zleva. Tu se zračí sen ekologů o zákazu pesticidů a plastů, tu zase touha neogaullistů o vystoupení z NATO a obnovení francouzské suverenity, jinde fantazie o nefalšované liberální ekonomice, nebo volání příznivců Le Penové po ukončení šílené migrační politiky, vedle toho typické požadavky socialistů a komunistů na záštitu chudých.
Tedy velmi pestrý guláš různě zaměřených a spolu dosti obtížně proveditelných požadavků. Zastánce tzv. levice, tzv. pravice a centristů všeho druhu nyní spojuje jeden společný nepřítel v osobě Macrona a jeho vlády. Pokud připustíme, že „žluté vesty“ dosáhnou svého cíle, pak samozřejmě takovýto program „Za vše dobré a proti všemu špatnému“ nevyhnutelně utrpí vnitřními různicemi, nemluvě o vnějším odporu.
V tzv. pravicové verzi za všechno mohou globalizace a migranti, ačkoli Macronovy pokusy vyčlenit jednotnou evropskou armádu z globální struktury NATO vypovídají o tom, že „vše není zase tak jednoduché“. V tzv. levicové verzi padá vina na vládu a její útok na práva občanů a sociální záruky, což není vůbec nová věc – tlak na sociální sféru existoval jak za formálně pravicových vlád Sarkozyho a Macrona, tak za formálně levicového Hollanda.
Verze ekologů obviňuje „nezdravou environmentální politiku“, ale tito lidé vytvářejí svou vlastní atmosféru.
Jak se zdá, kus pravdy mají všechny strany. Z hlediska sociálního zastoupení představuje protest „žlutých vest“ širokou kombinaci elementů: spodní část střední vrstvy je nespokojená se svým chudnutím a vadí jí migranti, dělnické vrstvy jsou nejvíce postiženy zvýšením daní, a také "spodina" - inklinující doleva i doprava, protože v současném systému nemá žádné vyhlídky - jako bojový předvoj hnutí, které dává obyčejným útokům proti migrantům nebo policii dodatečný politický rozměr a dokonce formálně dobrý cíl. Současně jde o síťové hnutí bez zjevného vedení vytvářející mediální efekt spontánnosti, i když ze všech stran přicházejí spekulace o tom, kdo protestem manipuluje – Trump, Putin, Le Penová, Melenchon, globalisté.
Rozpad sociálních záruk a demontáž „společnosti všeobecného blahobytu“ není čistě francouzským problémem, a proto ono pronikání „žlutých vest“ do sousedních států. Sovětský svaz jako hlavní podnět pro sponzorování sociální sféry velkým kapitálem zmizel, tudíž není důvod se dělit se střední třídou. Proto vidíme ve většině rozvinutých západních zemí „ekonomické reformy“, které jdou k duhu zejména nadnárodním korporacím. To přirozeně vyvolává protestní reakce – od líných shromáždění proti penzijní reformě v Rusku až po francouzské nepokoje, které teoreticky dokonce mohou svrhnout vládu.
Chaotičnost protestů a požadavky „vrátit vše zpět“ neberou v úvahu důležitou okolnost, totiž že již neexistuje žádná motivace k zachování předchozí úrovně blahobytu, protože už neexistuje žádná vnější hrozba v podobě reálného socialismu, která by přinutila velké hráče k ústupkům středním vrstvám i ekonomicky nejslabším. V důsledku toho se v polovině prvního desetiletí nového milénia ukázalo, že se tváří v tvář celosvětovému útoku na práva ekonomicky produktivního obyvatelstva postavila do první linie odporu směs politicky různorodých elementů s často protichůdnými požadavky.
To samozřejmě také otevírá prostor vnitřním i vnějším silám pro různé manipulace, jak jsme mohli vidět v sérii první vlny „barevných revolucí“ ve východní Evropě a v bývalém SSSR - a také během arabského jara. Tytéž procesy posilují konzervativní síly, jako představuje Trump, Orbán a další, kteří bojují proti globalizaci. V případě Francie lze rozpoznat, jak se tzv. pravice (alespoň tak bývá nejčastěji označována) v podobě příznivců Le Penové snaží u protestů zvýšit důraz na otázky antiglobalismu a problému migrace, zatímco komunisté a socialisté se zaměřují na potřebu zachovat sociální záruky, na změny v daňovém systému atd.
Je také přirozené, že „přátelé Francie“ mohou tuto situaci využít. Historie barevných revolucí ukazuje, že téměř nikdy nepřišel motiv protestů jako takový zvnějšku, ale zrodil se uvnitř systému vlivem činnostmi vlády, její hospodářské politiky a celkové politické krátkozrakostí. Důvody k protestům není potřeba vytvářet, jelikož zpravidla už existují. Smysl technologie „barevných revolucí“ spočívá v posílení těchto důvodů a v nasměrování protestů podle potřeby vnějších sil, kdy i nejpozitivnější a nejčistší myšlenky předkládané demonstranty posloužily jako krytí pro jiné cíle. Proto namísto masami žádané sociální revoluce přichází banální převrat (Ukrajina je vynikajícím příkladem, kdy jedni oligarchové byli nahrazeni jinými oligarchy s fašistickými vojsky za zády) a omezování práv občanů horší než za předchozí vlády.
Francouzský protest (který se podle svého nejlepšího úsilí snaží využít zkušenosti nenásilného síťového protestu) bude zákonitě rovněž využit různými silami pro jejich vlastní účely. Nabízí se myšlenka, jaký přínos z něho plyne pro francouzské opoziční strany: pro ně je to způsob, jak si osedlat vlnu protestů, která je vynese k moci buď ihned, nebo při budoucích volbách, při nichž Macron nebude mít žádnou zvláštní šanci.
V této chvíli vypadá jako možný vítěz Mélenchon, který prosazuje hlasování o nedůvěře vládě a o legitimním předání moci opozici. Pochopitelně také USA mohou ze situace těžit, jelikož Macronovy plány sehrát roli De Gaullea se rozpadají v prach. Ani Rusko nezůstane bez odměny, protože probíhající vnitřní rozklad v EU neumožní USA zcela obrátit Evropu proti Rusku.
Z vnějšího pohledu je to, cose děje ve Francii, prospěšné všem, samozřejmě s výjimkou bruselské byrokracie a globalizační lobby.
Zda Francouzi dosáhnou vyplnění alespoň těch požadavků, které neznepokojují stranické bosse či externí hráče, bude záviset především na samotných demonstrantech. Navzdory masovým protestům a jejich intenzitě lze konstatovat, že i přes 65 - 75% podpory „žlutých vest“ ve francouzské společnosti se jen malá část zúčastní demonstrací, přičemž většina na to hledí z povzdálí ve stylu „Dělejte, co umíte, já vyčkám a uvidím.“
Na jedné straně chce francouzská společnost změny, ale na druhé straně se obává toho, co je doprovází. Nepokoje ve velkých městech, na které vláda soustředí pozornost, postavily typickou francouzskou střední vrstvu do obtížné pozice – na jedné straně je tu Macronův nepřátelský režim, který ji ekonomicky likviduje, a na druhé straně frustrovaná spodina, která rozbíjí kavárny na Champs-Élysées.
Zde se ukazuje hlavní problém „žlutých vest“. Postrádají totiž vyzrálé politické vedení, které by sbíralo a politicky protlačovalo relevantní požadavky veřejnosti. Nikoliv cestou chaotických pogromů, nýbrž důslednou prací na uchopení moci. Není tu nikdo, kdo by řekl: „Založili jsme potřebnou stranu!“ Taková politická strana vskutku nikde vidět není. Proto ona chaotická neuspořádanost protestů vytvářející velký potenciál pro manipulaci. A není vůbec jasné, zda se z tohoto hnutí zrodí síla, která se stane politickým mluvčím současných nespokojených vrstev společnosti.
Problém je mimo jiné také v tom, že značná část tradiční střední vrstvy se na jedné straně propadá do řad nižších vrstev a na druhé straně ji nahrazuje morálně i kulturně pokleslá nová sorta manažerů, právníků, makléřů všeho ražení, šéfů showbyznysu a nakonec i většiny politiků, která je závislá na nadnárodních korporacích.
Co se týká samotného manifestu, nezbývá než Francouzům popřát úspěch při dosahování stanovených cílů (což je samozřejmě málo pravděpodobné, ale tím spíš) - a to zejména pokud jde o vystoupení z NATO a obnovení národní svrchovanosti.