16. prosince 2018 - 08:27
Podle agentury "Řekmi mi co chceš a já tě zařadím do veřejného mínění," spolupracující s jednou rozhlasovou stanicí impuls zvýšeného zájmu o lokalitu kolem vybudovaného Čapího hnízda vyvolalo osočení původně ministra financí a aktuálně premiéra, že on, který nejdříve projekt Čapí hnízdo vymyslel, posléze jeho velký příznivec a následně i příbuzný spoluvlastníků a nyní jen těch, kteří hnízdo vlastnili, získal údajně neoprávněně 50 milionů od EU na jeho vybudování.
Proto bez velkých finančních nákladů na propagaci zůstává podle odborných novinářů, průzkumů veřejného mínění a dalších nejznámější rozměrem malou turistickou destinací objekt Čapí hnízdo. Potvrdil to ostatně i počet citací, které se ve sledovaném období objevily v médiích.
Z ankety agentury Řekmi mi co chceš a já tě zařadím do veřejného mínění vyplynulo, že z tisíce oslovených osob jich 991 zná Čapí hnízdo, 899 z 1000 ví, že Čapí hnízdo je ve Středočeském kraji, 777 z 1000 dotázaných ví, že v Čapím hnízdě slavil narozeniny Karel Gott a 666 z 1000 dotázaných ví, že se v malé ZOO u Čapího hnízda narodil klokan.
"Považujeme stejně jako v předchozích letech celou kampaň kolem Čapího hnízda za marketinkový trhák roku 2018, která za nemalé finanční prostředky zviditelnila neznámý objekt na roveň památek, jakým je třeba nedaleké Konopiště. Nakonec se časem ukáže, že celá fáma byla vyvolána jen proto, aby byl o objekt, kde uvidíte třeba klokana, hojně navštěvovám. Navíc k tomu pomohly všechny politické strany včetně té, které předseduje samotný premiér, který snad i projekt Čapího hnízda vymyslel," konstatuje zkušený novinář, který se cestovnímu ruchu věnuje desítky let.
"Co však Čapímu hnízdu hrozí? To je upadnutí do úplného zapomenutí, které může nastat už zanedlouho. Stačí, když třeba už v roce 2019 soud rozhodne, že už trestně stíhaného premiéra není nutné stíhat a politické opozici rázem dojdou náboje," líčí další vývoj kolem uměle a šikovně marketinkově vyvolané kauzy student politologie, který se nepřeje být jmenovaný, aby vůbec dokončil studia a který jen tak tiše dodal :" Pokud se ovšem nedokáže, že opoziční strany konkrétně jejich představitelé za zviditelnění Čapího hnízda jakýmkoliv způsobem, dostávají honoráře od reklamní agentury, která byla před deseti lety zaregistrována pod názvem "Nejlepší reklama je fáma."
Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...
(Petr Skála, fotomontáž ps)