• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ekologické daně nic neřeší, peníze mizí v bažinách státního rozpočtu

    27-12-2018 První Zprávy 140 662 slov zprávy
     

    28. prosince 2018 - 06:20



    Důležité jsou jednotlivé cílené ekologické změny, ne navyšování daní, tvrdí Kohlíček a poukazuje na protesty francouzských žlutých vest.



    V čem byl ve Francii základní problém s ekologickými daněmi?

    „Hnutí žlutých vest vzniklo z protestů proti zdražování pohonných hmot: Díky skokovému navýšení ceny ropy za barel letos ceny nafty vzrostly o 23 procent a ceny benzínu o 14 procent. Navíc, francouzská vláda nedávno oznámila, že ceny nafty i benzínu nadále porostou - o 4, resp. o 7 centů - s tím, že jde o prostředek k financování přechodu na ekologicky orientovanou energii. Jenže, peníze zmizí v bažinách francouzského státního rozpočtu. Velmi důležité je, že by na Macronovo zdražování doplatili také miliony domácností ve Francii topící lehkým topným olejem. I ten měl zdražit. Proto se nemůžeme divit masové podpoře žlutých vest," je přesvědčen Jaromír Kohlíček, europoslanec, místopředseda evropského výboru ITRE - výboru pro průmysl a investice.



    Vědci upozorňují, že tažení proti autům na benzin a naftu vypadá hezky, ale nikdo se nezabývá ještě větší zátěží – ohromnými kvanty exhalací z motorů desítek tisíc nákladních lodí. Reagovala na to už EU?

    „Mudrci v EU jsou zticha. Námořní lodě spalují mazut a jejich exhalace tvoří významnou část emisní stopy lidstva vzniklé v dopravě. Již v minulém volebním období v dopravním výboru (TRAN) vznikla iniciativa podporující rekonstrukce starších lodí na nové pohonné jednotky, pracující s jinými palivy. Normy bohužel doposud upraveny nebyly. Ekologická námořní doprava na velké vzdálenosti by nebyla již tak laciná jako dnes," odpovídá Jaromír Kohlíček..





    Ekologičtí aktivisté vidí budoucnost v elektromobilech. Ale výroba elektromobilů je ekologicky stejně zatěžující jako výroba automobilů na jiný pohon. Neměla by se brát elektromobilita pozitivně spíše v hromadné dopravě?

    „Elektromobily v současné době není možné začít hromadně vyrábět. Nejsou dostatečně kapacitně vyhovující nabíjecí centra, není ani ve městech vybudovaná dostatečně kapacitní elektrizační síť. Navíc neexistuje dostatečně velká výroba elektrické energie, která by mohla všechny elektromobily nabít. Reálná je cesta dopředu zvýšením využití zemního plynu a hybridního pohonu a vodíku," objasňuje europoslanec.

    Ve vašem výboru jste o vodíku jako palivu budoucnosti jednali. Jakou šanci má vodík v dopravě?

    „V dopravě je nadějné využití vodíku pomocí vodíkových článků. Vodík je velmi nadějným způsobem skladování přebytků elektrické energie a zároveň velkou možností v řadě odvětví průmyslu. Vodík může výrazně pomoci směrem k  bezuhlíkové civilizaci," je přesvědčen Jaromír Kohlíček.

    Nejen žluté vesty, ale i vědci a ekonomové, varují před tzv. ekologizací pomocí zdražování energetických surovin a výrobků – od uhlí přes benzin a naftu. Na to doplatí koncoví plátci – občané s omezenými platy. Není rozumnější dosáhnout snížení počtu osobních vozidel rozvojem veřejné dopravy?

    „Ano. Hromadná doprava - vodní, železniční nebo silniční - je velkou šancí na řešení kapacitních problémů v dopravě. Individuální doprava osob je na hranici reálných možností," domnívá se Kohlíček.

    Není také dálková doprava ekologickou pastí?

    „Skutečným řešením zásadních problémů dopravy je preference moderní, tedy veřejné dopravy. U zboží se konečně projevuje snaha o eliminaci nesmyslných dálkových přeprav napříč světem. Zejména průmysl 4.0 může výrazně omezit rozsáhlé protisměrné přepravy nejrůznějších komodit. Místní, tedy regionální výroba a doprava, významně sníží ekologickou zátěž v dopravě," pokračuje Jaromír Kohlíček.


    Co by mělo být v dopravě lidí prioritou?



    „Veřejná doprava osob za rozumnou cenu již dnes slaví v některých regionech úspěch. Lidé nebudou šetřit statisíce korun na osobní auto, pokud bude dostupná dostatečně frekventovaná veřejná doprava. To je ovšem v protikladu k liberálním individualistickým koncepcím, či spíše k módám současného tzv. rozvinutého světa," upozorňuje europoslanec.



    Jak z toho ven?



    „Ekologičtí laičtí aktivisté, ale i populisté jako např. prezident Macron, zavedení ekologických daní používají bez rozmyslu jako sekyru i odpustky v jednom. Jde o novou inkvizici. Ekologie je ve skutečnosti velmi složitá multidisciplinární věda. Omezením uhlíkových exhalací z komínů a z aut je jenom jedním menším dílčím opatřením.  Dochází k ohromné nadvýrobě zbytečného zboží od mnoha desítek druhů laků na nehty po stovky druhů sýrů v igelitu a stovek druhů konzerv pro lidi i pro psy. Bez omezení nadvýroby zbytečností všechna opatření budou marná," dodává europoslanec Jaromír Kohlíček.


    .



    (rp,prvnizpravy.cz)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑