• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dočká se Polsko „konečného vyřešení sovětsko-ruské otázky“…?

    4-2-2015 Svobodné Noviny 85 1372 slov zprávy
     

    Polský velvyslanec v Německu Józef Lipski byl 20. září 1938, ještě před podepsáním Mnichovské zrady, pozván Hitlerem do jeho sídla v Berchtesgadenu. O rozhovoru s Hitlerem Lipski píše: “Důrazně jsem zdůraznil, že Polsko je hlavním faktorem při ochraně Evropy před SSSR, a že zamýšlí provést emigraci Židů do kolonií, po dohodě s Polskem, Maďarskem a možná Rumunskem, jako řešení židovské otázky”. Dále Lipski píše: ”V té chvíli jsem mu řekl, že pokud najde návod, postavíme mu pomník ve Varšavě…” Skoro jako Eichmann ve Wannsee u Berlína… 



    Publicista Břetislav Olšer

    Publicista Břetislav Olšer



    Uplynulo přes 77 let a Polsko má dnes šanci konečně vyřešit otázku nepřátelství s bývalým Sovětským svazem, resp. Ruskem. Proto byl USA, NATO a EU loni vyprovokován státní převrat v Kyjevě. „Nikdy jsem neslyšel o žádném embargu na prodej zbraní Ukrajině,“ řekl v těchnto dnech během brífinku prezident Polska Bronislaw Komorowski. „Pokud má Ukrajina zájem, tak je samozřejmě Polsko zcela přístupno jednáním (o vojenském kontraktu),“ dodal prezident. Cesta pro dodávku zbraní na Ukrajinu se otevírá i pro Spojené státy, kde Kongres minulý týden schválil licoměrný zákon o podpoře svobody na Ukrajině. Právní předpis, který chce ještě tento týden prezident Barack Obama podepsat; další veletrh zbraní v dohledu.



    Navzdory tomu, že náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktor Muženko uznal, že se pravidelné jednotky ruské armády neúčastní bojových akcí na východě Ukrajiny. Toto prohlášení učinil v Kyjevě. Současně Muženko prohlásil, že generální štáb disponuje informací o účasti v bojových akcích „jednotlivých občanů RF a vojenských příslušníků ruské armády“. Podle ruského ministerstva obrany Kyjev výroky o „ruské invazi“ na Ukrajině si udělal před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu reklamu s cílem prodat zbraně finančním dárcům. Navíc není zase tak stoprocentně jasné, kam létal z Mošnova největší nákladní letoun na světě AN 225 Mrija s tanky, raketomety a transportéry. Zdali fakt do Nigérie, nebo jen jako…?


    Ukrajinské úřady začaly v dubnu loňského roku vojenské operaci proti Donbasu proti obyvatelům regionu, nespokojeným s únorovým státním převratem. Podle údajů OBSE bylo již během konfliktu zabito více než 5000 lidí, téměř milion se stalo uprchlíky. Minské příměří bylo neustálé útoky Ukrajinců narušováno a 9. ledna intenzita útoků v regionu vzrostla. Proto Spojené státy prohlásily, že by měly ukrajinské armádě poskytnout zbraně, aby mohla čelit vymyšlené ruské invazi. V rozhovoru s televizí CNN to prohlásil předseda zahraničního výboru amerického Senátu Robert Menendez. Předseda výboru pro tajné služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Rogers stanici Fox News zase řekl, že Washington by měl nabídnout Kyjevu „strategickou pomoc“ nyní, jinak budou pozdější následky mnohem horší. Klasika; podstata této „pomoci“ totiž spočívala v účelu vyprázdnit zbrojní sklady, aby se byznys zase hnul kupředu a miliardy dolarů do kapes zbrojařů.


    „Ukrajincům bychom měli poskytnou takový typ obranných zbraní, které při další agresi způsobí (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi ztráty,“ řekl vlivný demokrat Menendez, který je na seznamu amerických politiků, vůči nimž Rusko zavedlo sankce odvetou za omezení vůči Moskvě vyhlášená Washingtonem. Menendez dodal, že Spojené státy by měly ve vyzbrojování Kyjeva spolupracovat s Evropskou unií a NATO. Na otázku, zda administrativa prezidenta Baracka Obamy takový krok zvažuje, Menendez odpověděl, že by to „velmi dobře mohlo být na pořadu dne“. „Okolnosti se změnily,“ vysvětlil. Porošenkovi přitom nevadí, když mezi zatím zabitými “skutečnými” Ukrajinci byly již loni stovky zahraničních žoldnéřů: polská PMC (soukromá vojenská jednotka) „ASBS Othago“ ztratila 164 lidí, americká PMC „Greystone“ přišla o dalších 60 lid, americká PMC „Academi“ (do roku 2009 zvaná Blackwater) ztratila 130 lidí a pobaltské ženy snajperky na třicet osob…


    Pokud si někdo myslí, že jde pouze o náhodnou souběh událostí, krutě se mýlí. Majdanskou ochlokracii drží nad vodou fakt, že Petro Porošenko poté, co loni 25. května zvítězil v prezidentských volbách a zavřel hranice s Ruskem, se tajně sešel s americkou delegací vedenou ředitelem Národní služby pro skryté operace Frankem Archibaldem, bývalým šéfem CIA na Ukrajině Jeffrey Eganem, současným ředitelem CIA Ramymondem Marken Davisonem, Markem Buggym (CIA Istanbul), Andrzejem Derlatkou – CIA agentem v Polské zpravodajské agentuře a členem CIA Kevinem Duffinem, vedoucím viceprezidentem pojišťovny Brower. Že by to byl ten pán, co sliboval Kyjev se “zlatými ulicemi”…? Jak to bylo, když na Majdanu hořelo naposled…?


    Porošenko s Archibaldem podepsali „Dohodu o vojenské spolupráci mezi USA a Ukrajinou“. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že proces rozšiřování aliance na Východ bude pokračovat. NATO využívá Ukrajinské krize jako kouřovou clonu pro své válečné plány a USA už rozhodly o trvalém umístění vojsk ve Východní Evropě. Dvě „diplomatické zprávy“ z platformy Wikileaks dokazují, že nově zvolený prezident Ukrajiny Petro Porošenko byl agentem USA. Sláva. Je třeba Kyjev ještě víc zadlužit a dostat ho tak definitivně do finanční pasti, která udělá z Ukrajiny poslušného a všehoschopného vazala.


    Opět přišla chvíle, kdy si zbrojaři USA potřebují zase přivydělat nějaký ten bilionek, což znamená tradiční zbrojařský veletrh. Na ten zatím poslední si každý pamatuje; po Korei, Vietnamu, Afghánistánu, Bělehradu, Iráku a Sýrii přišla na řadu Libye. Devatenáctého března 2011 byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace. A vystavovatelé se činí. Jejich nové výrobky prodělávají ten pravý křest v duchu bojové písně: Přes spáleniště, přes krvavé řeky… Je nutné se předvést; co nejvíc zničit a zabít. Zájemci o obchod vše pečlivě sledují a dělají si černé puntíky. Co na ten marketink zbrojní nabídky a poptávky reaguje OSN?


    Její Rada bezpečnosti přece schválila rezoluci č. 1973 na ochranu libyjských civilistů před útoky armády Muammara Kaddáfího. Jen prázdná pokrytecká slova. Zbraně páté generace si prostě už dávno zabukovaly území, na němž teď pořádají svoji obchodní předváděčku. Paradoxy. Kdo asi může mít větší úspěšnost v ničení objektů a zabíjení civilistů; Kaddáfího starobylý arzenál, nebo absolutní zbrojařská špička zbytku světa? A pak to začalo. Předposlední březnový víkend 2011. Slavnostní přestřižení pásky za účasti delegací USA, Kanady, Itálie, Francie a Španělska. A Libye čelila masivnímu útoku koaličních sil. K francouzským letounům se přidaly britské a americké síly. USA současně převzaly velení. Z amerických i britských lodí a ponorek bylo vypáleno prvních 112 střel Tomahawk. Nasazení britských sil potvrdil premiér David Cameron.


    Ropa a přehlídka nejmodernějších zbraní. Vystavovatelé se drží hesla, že stroje vyzkoušené v přímém boji mají nejlepší rating. Kralují především letouny Eurofighter Typhoon v řadách britské RAF, pro které je mise nad Libyí prvním bojovým nasazením… Lanařící skauti byli na tribunách a vše na ploše bedlivě sledovali. Sestavu svého letectvo chtěly v nejbližší budoucnosti posílit Brazílie, Japonsko, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Švýcarsko. Potřebují super útočníka. Největší tendr na nákup vypsala Indie, která hodlala koupit 126 bojových letounů. Do soutěže se kromě strojů Rafale a Typhoon přihlásil také americký Boeing se svým strojem F/A-18E/F Super Hornet, Lockheed Martin se strojem F-16 Fighting Falcon a na svoji předváděčku v barvách NATO čeká i švédský koncern Saab AB se stíhačkou Gripen…


    Stačí trochu statistiky. Nejvíce zbraní na světě za uplynulý rok prodaly americké zbrojařské firmy Boeing za 28 050 milionů USD, Northrop Grumman za 27 590 milionů USD a Lockheed Martin za 26 460 milionů USD… Rovněž plných 38 procent amerického zbrojního vývozu směřuje na Blízký východ, včetně nejnovějšího nákupu Spojených arabských emirátů – patrioty PAC-3, jejichž nákup byl stvrzený v prosinci 2008 a nákup systému THAAD, který byl definitivně potvrzen počátkem 2009. Válka je požehnaný byznys. Na „obavách ze zbrojního potenciálu Íránu“ vydělají opět hlavně americké zbrojařské firmy. Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro vystrašenou Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů.


    Největší zbrojní obchod v dějinách USA podepsal zásluhou hrozeb Ahmadínežáda Barack Obama. Rijád nakoupil 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát. Izrael si stěžoval, že USA prodávají Arabům stíhačky F-15, tak dostal jako jediný její nejnovější verzi…


    Inu, Rzeczpospolita Polska se jistě těší na konečné vyřešení sovětsko-ruské otázky, kterou načal polský velvyslanec v Německu Józef Lipski 20. září 1938, aby dokázal, že „Polsko je hlavním faktorem při ochraně Evropy před SSSR“, a nyní ji chce ukončit Komorowski v blížící se válce proti Putinovi. USA jsou mistry ve vylhaných masakrech; Hirošimou a Nagasaki počínaje, přes Koreu, Vietnam, arabskou revoluci od Afghánistánu, Irák, přes Libyi, Sýrii a zatím končící na Ukrajině; nestydatá politika neférovosti, když třicet armád stojí proti té jedné Putinově. Ach, jak statečně americké…


    Zdroj: Blog autora



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑