8. února 2019 - 06:20
Skupina se inspirovala „dopisem osmi“, který o týden dříve podepsali Václav Havel, Tony Blair a další. Dopis zdůvodnil nutnost rychlého zásahu tím, že Saddám Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení, píše na svém blogu Erik Best.
Donald Trump ve své zprávě o stavu unie označil socialismus a brutalitu Madurova režimu za hlavní důvody, proč bychom měli „stát s venezuelským lidem při jeho vznešeném zápasu o svobodu.“ Trump tentokrát nezopakoval dříve vyslovenou hrozbu použití síly, česká vláda ale tento týden podpořila pozici Bílého domu v otázce Venezuely s plným vědomím, že na stole je i vojenské řešení situace. Kdyby se teď Trump rozhodl poslat do Venezuely komando s úkolem odstranit Madura, Českou republiku by to postavilo do pozice země, která akci předem propůjčila punc havlovského souhlasu.
Kolik je asi třeba jen v Africe zemí, kde jsou horší režimy, méně demokracie, horší životní podmínky než ve Venezuele? Jsou tyhle země denně v hlavních zprávách? Nejsou. Není na tom zrovna nějaký zvláštní zájem.
Co takhle Kongo? Píše Ladislav Jakl v článku na webu Institut VK.
Ne, mediálním tématem číslo jedna se nestane země, kde nejvíc lidí nejvíc trpí. Mediálním tématem se stane země, kde má někdo mocný aktuální významné zájmy. A všichni kolem mu to baští a s naprostou samozřejmostí přijímají, že nějaká Venezuela je teď jaksi samozřejmě pupkem světa.
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 6. února 2019 blahopřejný dopis Juanu Gerado Guaidó Márquezovi, prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely, kde mu poblahopřál k odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám a zároveň Miloš Zeman pozval Guaidóa na naávštěvu České republiky.