12. února 2019 - 08:15
Venezuela je na prahu revoluce – za vůdce země a prozatímního prezidenta ekonomicky zdevastovaného státu se prohlásil tamní předseda parlamentu Juan Guaidó, což už uznala řada států světa včetně Česka. Blahopřál mu i prezident Zeman a pozval ho na návštěvu do Prahy.
Jak se může vyvinout situace ve Venezuele a co k tomu má říci mezinárodní společenství? Hrozí nasazení armády proti civilistům nebo dokonce občanská válka? Na toto téma pohovořili druhé únorové pondělí v pořadu ČT Události, komentáře předseda a místopředseda sněmovního zahraničního výboru: Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Jiří Kobza (SPD).
Jiří Kobza k situaci ve Venezuele řekl, že Guiadó se prohlásil prezidentem, aniž by na prezidenta kandidoval a proto si myslí, že rozhodnutí uznat ho za hlavu státu je ukvapené. Navíc Česko bylo ovlivněno děním v EU.
Hovořilo se i o tom, že lidé ve Venezuele trpí hladem a Madura zastavil s pomocí armády humanitární pomoc. A tak zazněla i další otázka, zda by okolní svět neměl pomoci na cestě k demokracii?
"Promiňte, ale když mluvíme o demokracii a zemích s velkými zásobami ropy, tak už se dostáváme k jinému smyslu tohoto slova,“ odpověděl poslanec SPD Kobza.
Lubomír Zaorálek k tomu dodal, že je schizofrenní, že USA na Venezuelu uvalily sankce, ale zároveň posílají humanitární pomoc.
"To, co je dnes největší nebezpečí, je, že se pod záminkou humanitární pomoci může konat vojenská invaze. A něco takového měl Juan Guiadó připustit," řekl Zaorálek s dodatkem, že se ostatní latinskoamerické země oprávněně obávají přítomnosti amerických vojsk.
Jiří Kobza pak řekl zásadní fakt k tomu, jak by se měla Amerika zachovat.