• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sledovanost pořadu Události, komentáře je televizní samizdat

    16-2-2019 První Zprávy 83 745 slov zprávy
     

    16. února 2019 - 17:54



    Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...






    Petr Žantovský, Petr Štěpánek, Stanislav Novotný a Ivan David na semináři o médiích


    Petr Žantovský a Petr Štěpánek


    Co ke sledovanosti říci. Pořad Události, komentáře to je televizní samizdat






    Žantovský zahájil prezentaci průzkumem agentury CVVM o důvěryhodnosti jednotlivých institucí, na kterém ukázal a zdůvodnil, proč na posledních příčkách tohoto žebříčku jsou média, neziskové organizace a církve.



    "Průzkum dokazuje, že média mají u občanů skutečně velice nízkou důvěru. Našel jsem graf z jiného průzkumu a podle něj důvěra v české novináře od roku 2004, kdy činila 47 procent, klesla na 29 procent v předloňském roce. Naopak v roce 2004 nedůvěřovalo novinářům jen 19 procent, ale v roce 2016 to bylo 46 procent. Novější průzkum nemám k dispozici, nicméně vidíme, že poměr důvěřujících a nedůvěřujících se překlopil zcela opačně. V dalším grafu jsem ukázal, jak novináři nedůvěřují politickým institucím. Například prezidentovi důvěřuje pouze 10,7 procenta novinářů,“  prozradil Petr Žantovský.



    "Prezidentovi tedy důvěřují novináři z deseti a občané z padesáti procent. Tady je asi něco špatně. Pak jsme mluvili o tom, že média se v různých situacích, zejména předvolebních, chovají tak, že na ně lze aplikovat bonmot o ‚polibcích smrti‘, protože vždy, když někoho oblaží svou důvěrou, tak dotyčný naprosto fatálně prohraje. Bylo to dokumentováno na různých volbách, třeba na přímé prezidentské v roce 2013. Média nejvíce oblažovala důvěrou pana Jana Fischera, paní Roithovou, pana Dienstbiera a pana Schwarzenberga. Jak víme, vyhrál Miloš Zeman, který byl mediálně nejvíce otloukán. Stejně tak v roce 2018, kdy se média zamilovala do pana Horáčka, pana Pavla Fischera, pana Hilšera, pana profesora Drahoše, ale opět, co se nestalo, vyhrál zase nenáviděný Miloš Zeman. To jistě nebude náhoda,“ porovnal fakta  Petr Žantovský.

    Něco podobného  vysledoval i v případě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.



    "Tak v roce 1998 byla médii nejvíce obletována Unie svobody, která vznikla odštěpením renegátů z ODS Pilipa, Rumla a jejich kamarádů. A ona chudinka dostala jen něco kolem osmi a půl procenta, zatímco nenáviděná a okopávaná ODS skoro 28 procent. A Zemanova ČSSD ještě více, takže sestavovala vládu. V roce 2006 jsou ta čísla také zajímavá, protože médii velice obdivovaná koalice SNK Evropští demokraté dostala pouhá dvě procenta, takže se samozřejmě do Sněmovny nedostala, zatímco nenáviděná ODS přes 35 a sociální demokracie přes 32 procent. Stejně tak to proběhlo v roce 2010, kdy médii velice vynášení a hýčkaní Zelení dostali necelá 2,5 procenta, zatímco ODS a sociální demokraté přes dvacet," připomenul volební přízně novinářů Žantovský.



    "Pamatujete si, jak dopadly přízně Václava Havla. Koho pochválil, ten do roka z politiky zmizel," vzpomenul si Žantovský, který také ukázal na sledovanost zpravodajských pořadů, ve kterých vévodí zprávy na TV Nova.


    "Sledovanost pořadu Události, komentáře je televizní samizdat," komentoval čísla sledovanosti tohoto pořadu, který se pohybuje pouze v desítkách tisíc diváků.



    "Nejčerstvější důkaz je z roku 2017, kdy ve sdělovacích prostředcích nejvíce okopávaný subjekt hnutí ANO dostalo skoro třicet procent hlasů. V kontrastu s tím médii obletovaná TOP 09 dostala ani ne pět a půl procenta a měla to opravdu s odřenými zády, aby se vůbec do Poslanecké sněmovny vměstnala. Dokud se nesečetly hlasy v Praze, tak to vypadalo s TOP 09 velmi nahnutě. Tím chci říci, že tenhle seminář a příspěvky, které na něm zazněly, přinesly spoustu faktických informací. Z nich plyne, že úplně zbytečně přeceňujeme moc standardních mainstreamových médií. A nejvíc je přeceňují politici, kteří se domnívají, že se díky nim dostanou do lepších pozic, k nějakým prebendám, a že jim ta média zajistí kariérní vzestup. Nezajistí. Hlavně jim ho nezajistí média veřejnoprávní, zejména Česká televize," měl jasno  Petr Žantovský.

    "Neměli bychom přeceňovat mainstreamová média, neměli bychom se jich především bát a neměli bychom říkat, že mají větší vliv, než ve skutečnosti mají. Jak říká jeden můj přítel, v okamžiku, kdy odstartujeme 5G technologii, tak každý z nás může být provozovatelem televize a celé téma České televize zmizí. A smrskne se pouze na jedinou otázku: ‚Co s těmi sedmi miliardami, které do ní dnes strkáme a jestli náhodou nemáme nějaký nápad, na co je použít efektivněji,"  upozornil Žantovský. 



    Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...






    (ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑