23. února 2019 - 03:20
Mohli bychom ale také říci, že ukázal na ideovou bezradnost oponentů ANO se základní programovou tézí, kterou definoval zakladatel hnutí, a kterou možná zanechá jako dědictví po svém působení v politice. Jejím základním kamenem je odmítání logomachie (slovíčkaření), vyhýbání se žurnalistickým zkratkám a výpůjčkám „pravice x levice“. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
To, co mnozí politici a političtí pozorovatelé považují s trochou ironie za úspěšný strategický plán a snahu o vytvoření catch-all-party, myslí Andrej Babiš vážně jako obsah své politiky. Není to žádná „nepolitická politika“ a ani „ideologická (někdo říká „politická“) politika“. Je to vlastně „jen“ ale starost o správu státu a obhajoba jeho zájmů doma i v zahraničí. Babiš a jeho nejbližší politické okolí se neptá, zda snižování nebo zvyšování daní je pravicové nebo levicové, ale zda je daňový systém optimální, zda je možné jej v případě jeho úspěchu nebo neúspěchu relativně rychle měnit. Proto ANO tak vzrušuje své kritiky odmítáním pravo-levé dychotomie (dobré x zlé, bílé x černé, nebe nebo peklo) a rychlým definováním konkrétních úkolů, které považuje za aktuální. A které, v poslední době, někteří nestačí ani statisticky zaznamenávat.
To, dnes už celému ANO umožňuje reagovat na proměny politické a sociální skutečnosti a nedbat rad svých kritiků mimo Hnutí. Ještě jednu důležitou událost bylo možné na 5.sjedu ANO 2011 zaznamenat. Nenaplnila se proroctví, že okolo Andreje Babiše nemohou žít a pracovat silné politické osobnosti. Nejen pp.Faltýnek, Brabec a pí.Pokorná-Jermanová se předvedli podobně aktivní jako jejich šéf. A nejen oni. Na úrovni krajů a velkých měst jich je stejných hned několik a všichni jsou „doma“ úspěšní (nejen Radek Vondráček v PS, ale i kritický Macura, brněnský Vokřál et al.). Doufejme, že i nominace do EU v čele se zatím jen pro veřejnost sympatickou paní Ditou Charanzovou neskončí podobným fiaskem jako s dobrodružným Pavlem Teličkou.
Kdo si všiml, že nadcházející schůzka hlav KLDR a USA se bude konat ve Vietnamské socialistické republice, vnímá tuto symboliku sensitivněji než naši rusofobové a šiřitelé nenávisti vůči všemu co pochází z ČLR. I když mnozí stále nezapomínají připomínat, podobně jako jeden profesor University Karlovy, je „blbeček“.
Jak budou naši experti, spojení pupeční šňůrou s ČT, hodnotit Babišovu návštěvu Státu Izrael si ani nedovolujeme prorokovat, ale jistě si najdou nějaký úhybný manévr. Asi stejně snadno, jako když dokázali vyvolávat hysterii okolo Venezuely a když se ukázalo, že Donald Trump, na rozdíl od jiných svých předchůdců, nedbá na rady svých rádců a do žádné velké války nespěchá. A to i přesto, že kdo bude žít v dosahu amerického „kosmického vojenství“ by se měl připravit na skutečnost, že bojovat se bude nejen v kosmu, ale i ve střední a východní Evropě.
Toho, že někteří reprezentanti politiky EU se chovají jako komunistická politbyra ve dnech kdy se vypouštěly a rozpouštěly jejich komunistické, socialistické a dělnicko-rolnické strany, si všiml i mnohými proklínaný Georg Soros. Ani to nevzrušilo jeho věrné, aby se nad tím zamysleli a veřejně sdělili své podobné obavy.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)