• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Třeba v roce 1905 Francie církvím naprosto odňala veškerý majetek

    1-3-2019 První Zprávy 120 1084 slov zprávy
     
    "Vyslechl jsem si mnohé a nebudu zastírat, že to nevybočilo z klišé očekávání, která jsem měl, když jsem vstupoval sem, na půdu ctihodného Senátu, coby druhé komory Parlamentu ČR. A slyšel také mnohá prohlášení, která předtím zaznívala v tisku a nejrůznějších prostorech a místech. Myslím si, že z mé strany jste neslyšeli jediné ideologické klišé. Z mé strany jste slyšeli věcné důvody, které nás vedou k prosté úvaze, proč vlastně pro výpočet oněch 59 miliard bylo použito 44,48 Kč/m2 za zemědělskou půdu a 27,74 Kč/m2 za lesní půdu, když běžně vůči ostatním restituentům Český statistický úřad a všechny povinné úřady používaly cenu 7,50 Kč/m2,"  řekl v závěrečné řeči poslanec Stanislav Grospič k zákonu, který má zmírnit jiný zákon schválený za podivných okolností v roce 2012  k náhradám za zabraný majetek a k financování podle aktuálního průzkumu nálad veřejnosti nejméně důvěruhodných církví. 

    "Samozřejmě mohl bych tady dělat historickou exkurzi. Jsem na to připravený, jsem schopný snést vaše útoky, různé přívlastky, které mi budete dávat, nálepky. Rozumím tomu, ale já si myslím, že platí ono, co říkal kdysi Mahátma Gándhí: „Oko za oko, zub za zub, a svět bude slepý.“ A to není mou představou, ani mou politikou. Já se příliš neliším věkově od pana senátora a pana primátora města Mladé Boleslavi, a myslím si, že pokud bych se za něco měl omlouvat, tak on by se mohl omluvit za to, že jeho otec mohl přijít do spřátelené země, vystudovat tady, oženit se, zplodit syna a jemu umožnit vzdělání. Ale nemám k tomu nejmenší důvod," pokračoval ve své řeči předkladatel zákona řešícího podovně vypočítané  vyrovnání s církvemi politik KSČM. 

    "Pokud jde o objem majetku, že zajímavé, že podle některých dostupných historických podkladů, když probíhala první pozemková reforma v roce 1919, tak cca 58 000 ha zemědělské půdy a cca 178 000 ha ostatní půdy, zpravidla lesů ze záboru, bylo propuštěno a cca 27 000 ha zemědělské půdy a 155 000 ha ostatní půdy. Pak bylo přistoupeno k 2. revizi v roce 1948. A tam bylo přihlášeno celkem 24 000 ha zemědělské půdy a 150 000 ha ostatní půdy. Je zajímavé, že zejména tolik citovaná římskokatolická církev v 30. letech minulého století za první československé republiky uzavřela smlouvy o užívání na tuto půdu, která jí byla vyňata ze záboru na dobu 20 – 30 let, s přiznáním toho, že ji nevlastní, ale pouze užívá," konstatoval dál Stanislav Grospič.

    "A je zajímavé, že pozemkové zákony a restituční zákony v prvních svých ustanoveních rušily zákony o pozemkových reformách. Řada otázek se nabízí, ale já nechci tady o tom polemizovat. Nechci polemizovat ani o josefínských reformách, o rakouském občanském zákoníku z roku 1811, o květnové ústavě a květnových zákonech z 19. století, které odňaly církvi veškerý majetek. Dokonce nechci polemizovat ani o takové kuriozitě, která se stala v zemi, která nikdy neměla vládu, která by směřovala k jiné společnosti než kapitalistické, k Francii, kde došlo 4. dubna 2018 k revolučnímu zlomu, kdy se v Bernardinské koleji v Paříži odehrála historická událost, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron přijal pozvání Francouzské biskupské konference, aby se vyslovil ve vztahu k státu a katolické církvi. Protože v roce 1905 Francii, paralelní dcery církve, jak se nazývala v 18. století, byl naprosto odňat veškerý majetek. To přece nebyla na světě ustavena ještě žádná komunistická strana," upozornil na historické události politik KSČM.

    "Jsem členem komunistické strany, která byla založena v březnu 1990. Určitě znáte její stanovy, mnozí její program a víte, že se pohybuje a působí v mezích zákona. Pokud tady hovoříme o legitimitě Ústavního soudu, já jsem ho vůbec nezpochybnil. Naopak jsem se odvolával na jeho ustanovení. A dokonce poslední nález Ústavního soudu z minulého týdne říká, že pokud by církve chtěly setrvat na svých zhruba dvou tisíc žalobách vůči obcím a krajům, ke kterým se mj. v těch smlouvách zavázaly, že je nebudou předkládat, a stejně je předložily, tak by musel být zrušen zákon 428, protože jinak se nemohou těchto dávek domáhat,"prohlásil Grospič.

    "Je zajímavé, že zákon neříká, že by smlouvy a církve měly mít možnost a stát že měl umožnit smlouvami církvím možnost přiznat jednorázově danění na 30 let dopředu v roce 2013 a tím dostat stát do postavení dlužníka. Ale to tady my neřešíme, my chceme řešit prostou nesrovnalost ve výši ocenění pozemků vůči jiným restituentům. A není to návrh komunistický, nebo tento možná ano, ten předkládala komunistická strana, ale přišla s ním třeba sociální demokracie v minulém volebním období. Akorát se nestihl projednat, protože volební období skončilo. Čili ty nápady mají jiné politické strany. A myslím si, že jsou legitimní. Zrovna tak, jako je legitimní vaše rozhodnutí. A komunistická strana i já dokážeme respektovat jakékoli rozhodnutí soudu i nález Ústavního soudu. Myslíme si ale, že nelze ? priori říkat, že nemá nikdo právo měnit zákonem právní prostředí, protože to bychom potom mohli zpochybňovat každý zákon, který bude přijímat český parlament. Protože každý zákon bude nastavovat a upravovat ve své oblasti, na kterou bude působit, nějak právní prostředí." řekl ještě Grospič v závěrečné řeči k zákonu.

    "Takže pokud tuto domněnku máme, pokud sněmovna setrvá po vašem zřejmě zamítavém rozhodnutí na svém návrhu, věc posoudí svým nálezem určitě Ústavní soud. A nebude těch, kteří jsou poražení a budou z toho chtít vytřískat kapitál, a nebude ani těch vítězů. Prostě právu se dostane zadost a bude jasno v té otázce. A možná, že i to někdy přispěje ke kultuře demokratického prostředí v naší zemi. K tomu, aby se dál nevyhrocovaly vášně a nenávist, ale abychom spíš spěli k vzájemnému porozumění," doufá poslanec.

    "Já jsem si velice pozorně vyslechl vaše vystoupení a k otázce danění chci říct ještě, asi k tomu jedinému konkrétnímu dotazu, že ten návrh zákona říká, že se retroaktivně v případě jeho přijetí a pokud se stane součástí platného právního řádu, nebude vůbec přistupovat. Prostě se bude danit ten zbytek, který ještě není vyplacen. A ostatně inflační doložka, která v zákoně je a promítla se do smluv, říká, že při dnešní inflaci i tak církvím bude těch 59 miliard vyplaceno. A ještě něco i z té inflační doložky. Takže takto se věci mají," uzavřel svůj projev v Senátu předkladatel zákona, který zmírňuje nabotnalé požadavky církví při vyrovnávání z roku 2012. 

    Pro upřesnění informací uvedených v poslancově projevu je poctivé ještě citovat senátora Raduana Nwelatiho, který dodal svá rodinná fakta ... "Můj tatínek nebyl migrant, de facto tady studoval na náklady jiného státu. A já jsem v České republice nikdy nestudoval ani na základní škole, ani na střední, ani na vysoké. Až jsem si tady udělal potom aprobaci jako lékař a atestaci i v ortopedii. A to bylo po roce 1991".

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑