2. března 2019 - 09:57
"Ani ne 30 let po listopadu 1989 víceméně ovlivňují dění v této zemi, přicházejí s návrhy, které by měl právní a demokratický stát odmítnout. A vládu, a padlo to už i v předchozí debatě, drží pod krkem, nebo možná ještě to příměji pojmenuji – drží vládu pod krkem, znamená, že ji vydírají," oznámil pobouřeně senátor Jiří Růžička při přednesu svého projevu, ve kterém přiznal, že jej rmoutí stoupající sebevědomí a vliv komunistů.
"Nejen ve sněmovně, ale i v dalších institucích," bouříl v Senátu pedagog a bývalý ředitel střední školy Růžička, který nepochybně antikomunistou už musel být i před rokem 1990, když jej ti zlí komunisté nechali od roku 1978 učit na gymnaziu.
"Jednou z takových institucí, kterou jsem naznačil, je Český svaz bojovníků za svobodu. Všichni víme, že vznikl jako spolek sdružující účastníky nejen 1. a 2., ale i 3. odboje, tedy odboje, který se formoval právě po roce 1948. Směřování a aktivity Svazu pod současným vedením můžeme považovat vzhledem k původnímu smyslu spolku za amorální a naprosto nepřijatelný. Svaz adoruje bývalé příslušníky Veřejné bezpečnosti, představitele komunistického režimu, vnesl do svého jednání komunistickou ideologii, xenofobní výroky, kterých se opakovaně vedení Svazu dopouštělo. Nebudu už ani zmiňovat to, co asi většina z nás víme, že lidé ve vedení jsou bývalí spolupráci Veřejné bezpečnosti, normalizační členové KSČ atd.," vypočítal všechny neduhy a vroubky spolku, který jako jeden z mála upozorňuje na vlísávání se některých českých politiků do přízně sudetoněmeckých organizací útočících mimo jiné i na platnost Dekretů pana prezidenta Beneše řešící zabavování majetku kolaborantů a zrádců.
Růžičkovo upozornění na lidi ve vedení Českého svazu bojovníků za svobodu, kterými jsou jak jinak i normalizační členové KSČ, píchlo dokonce i do senátního hnízda a nepotěšilo zejména jiného místopředsedu Senátu Milana Štěcha, který tím normalizačním členem KSČ byl také.
"Předložil jsem proto organizačnímu výboru návrh na usnesení. Usnesení, ve kterém jsem se snažil vyjádřit to, že bychom asi měli oddělit činnost nějakých regionálních poboček Svazu od činnosti, kterou provádí Ústřední výbor Svazu. A zároveň bych vás chtěl požádat, abychom se tím svým postojem vyjádřili k tomu, o čem jsem tady před chvílí mluvil, co Ústřední výbor Svazu bojovníků za svobodu v současné době představuje. To zdůrazňuji, to je velice podstatné. Velice podstatné je to, že samozřejmě nějaké oblastí regionální uskupení asi znáte vy lépe a známe jejich činnost. A to, co v současné době prezentuje právě ten Ústřední výbor, je nejen pro mě, ale možná pro mnohé další naprosto nepřijatelné," pochlubil se Jiří Růžička se svými pocity vedoucí k opatřením, jak zdiskreditovat spolek, který vadí i organizacím sudetských Němců.
"Vzhledem k současnému směřování spolků, vystupování a projevům jeho hlavních představitelů, odklonu od jeho původních hodnot, jeho zpolitizování a inklinaci k hodnotám předlistopadového režimu doporučuje, aby zástupci Senátu PČR zvážili svoji osobní účast na vzpomínkových akcích, pořádaných nebo spolupořádaných oblastními organizacemi Českého svazu bojovníků za svobodu. V případě vzpomínkových akcí, které pořádá přímo Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu, doporučuje zástupcům Parlamentu ČR místo osobní účasti na pietě zvolit jinou formu uctění památky."