"Vyhlašme konec zlatokopectví v naší nádherné zemi ... utněme obří vyvádění zisku nadnárodních společnosti, udělejme pořádek v obřím byznyse s vodou, tu si chraňme jako oko v hlavě. Dejme vodě a půdě nejvyšší - ústavní ochranu," apeloval Michal Hašek na sjezdu ČSSD. Jak dopadl?
Michal Hašek
5. března 2019 - 08:15
"Znáte písničku Colorado od skupiny Kabát?....až tu malou zemi celou rozkradem ... Navrhnul jsem delegátům sjezdu ČSSD přitvrdit muziku směrem k našim politickým soupeřům a především programově v zájmu našich voličů a naší země . Pamatujete ještě významnou kauzu spojenou s nerostným bohatstvím země – lithiem? Nenechávejme jeho těžbu a prodej soukromému kapitálu / vždyť jde doslova o rodinné zlato. Použijme výnosy z těžby lithia, ale i dalšího přírodního bohatství pro budoucí generace / iniciujme vznik Fondu budoucnosti České republiky a striktně vymezme, na které oblasti z něj půjdou financ, nikoliv na látáni děr státního rozpočtu, ale na strategické investice - do lidí, do veřejné infrastruktury - investujme z nej do kvalitního vzdělávání mladé generace, do dostupného bydlení pro mladé rodiny, ale také buďme připraveni na útlum čerpání fondů EU a nutnost dále investovat z našich vlastních zdrojů - do dopravní infrastruktury, do digitalizace země - na národní i regionální úrovni," napsal na svém facebookovém profilu přímo ze sjezdu ČSSD bývalý hejtman Michal Hašek.
"Vyhlašme konec zlatokopectví v naší nádherné zemi ... utněme obří vyvádění zisku nadnárodních společnosti, udělejme pořádek v obřím byznyse s vodou, tu si chraňme jako oko v hlavě. Dejme vodě a půdě nejvyšší - ústavní ochranu. Chcete konkrétní příklad co to znamená? Zajeďte si do Moravského Písku na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Zjistíte tam totiž, že stát, konkrétně ministerstvo životního prostředí dává přednost nikoliv ochraně zdrojů pitné vody pro desítky tisíc lidi na celém Hodonínsku, ale naopak zájmům soukromého kapitálu - konkrétně tezaru, kteří v této lokalitě chtějí těžit štěrkopísek. Když nevyšla EIA k těžbě nadvakrát na Moravě, přesunulo se cele řízení na MŽP a ejhle! napotřetí to těžařům vyšlo! Jinde chráníme sysla, ještěrku, vzácnou květenu a u Moravského Písku hazardujeme se zdroji pitné vody. To musí skončit! Musí skončit nemravné smlouvy některých soukromých provozovatelů vodárenských soustav v ČR, cenu vody musíme tvrdě regulovat a zároveň zaručit našim občanům, že se k nim pitná voda dostane i v době klimatických změn a stále většího sucha," uzavřel svůj komentář Michal Hašek.