Zuzana Čaputová dostala v roku 2016 Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorú každoročne udeľuje Goldmanova nadácia jednotlivcom, ktorí vykonali niečo výnimočné v oblasti životného prostredia. Táto cena je však špecifická ešte čímsi iným. Skúste na to prísť sami po prečítaní nasledujúcich riadkov.
Harrison Ngau Laing (Malajzia) je environmentalista bojujúci proti odlesňovaniu. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1990) vložil tie peniaze do kampane a stal sa poslancom malajzijského parlamentu.
Juan Mayr Maldonado (Kolumbia) je fotograf a environmentalista, ktorý sa po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1993) stal ministrom životného prostredia Kolumbie.
Laila Iskander (Egypt) je podnikateľka a pedagogička. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1994) sa stala ministerkou životného prostredia.
Luis Macas (Ekvádor) je antropológ a lingvista. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1994) sa stal poslancom, ministrom poľnohospodárstva a v roku 2006 kandidoval na prezidenta.
Noah Idechong (Palau) je environmentalista a aktivista. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1995) sa stal poslancom parlamentu.
Marina Silva (Brazília) je environmentalistka. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1996) sa stala ministerkou a až trikrát kandidovala na prezidentku Brazílie.
Albena Simeonova (Bulharsko) je environmentálna aktivistka. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1996) sa stala podpredsedníčkou Bulharskej strany zelených.
Alexander Nikitin (Rusko) bol dôstojníkom, bezpečnostným inšpektorom a environmentalistom. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (1996) bol nádejným opozičným lídrom.
Rudolf Amenga-Etego (Ghana) je právnik a environmentalista. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2004) sa stal poslancom parlamentu a politickým lídrom.
Jean-Baptiste Chavannes (Haiti) je farmár a líder hnutia farmárov. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2005) v roku 2015 kandidoval na prezidenta Haiti.
Jevgenija Čirikova (Rusko) je environmentalistka. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2012) za získané peniaze urobila protivládnu kampaň a stala sa prominentnou disidentkou.
Nohra Padilla (Kolumbia) je environmentalistka, venuje sa problematike odpadu. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2013) sa začala venovať aj politike, je prezidentkou globálnej aliancie spracovateľov odpadu.
Myint Zaw (Mjanmarsko) je žurnalista a aktivista. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2015) sa stal zástupcom ministra pre energetiku.
Zuzana Čaputová (Slovensko) je právnička. Po zisku Goldmanovej environmentálnej ceny (2016) kandiduje na prezidentku Slovenskej republiky.
Správne, uhádli ste. Dá sa konštatovať, že komisia udeľujúca Goldmanovu environmentálnu cenu má geniálny talent na rozpoznanie budúcich politických talentov, z ktorých sa po zisku tohto ocenenia zväčša stanú demokratickí politickí lídri v krajinách, kde demokracia musí bojovať so zlom. Väčšina z nich zakladá nejaké organizácie alebo verejne vystupuje z pozície autority, ale nemalá časť z nich to dotiahne ďaleko aj v politike.
Kam sa hrabe baba Vanga so svojimi predpoveďami: toto je skutočné vizionárstvo! Pomôžme aj my bojovať proti zlu a spomeňme si na Goldmanovcov 16. a 30. marca pri volebnej urne!
Ivan Lehotský
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.