12. března 2019 - 03:20
Historici přicházejí s novými, někdy až originálním interpretacemi, jejichž fakticita je většinou uznána a potvrzena. To ale neznamená, že Mnichov (1938), ale i 15.březen 1939 , jsou vykládány jen ve prospěch národní nebo „evropské“ mytologie a že zejména historická publicistika nezapomíná, že s historií a historiografií se dá pracovat ve prospěch politické ideologie.
Tehdy, v době kdy většina německých válečných zločinců či hrdinů již byla na svobodě, se snad v Der Spieglu objevil příběh pojmenovaný „Třetí nebo Věčná říše?“ (Drtittes oder Ewiges Reich). Dostal se mi do rukou prostřednictvím studentského časopisu až v roce 1967, tedy v době, kdy se pod tlakem protestů podruhé mírně denacifikovalo. Důvodem, proč někdo s tímto nápadem přišel na veřejnost, bylo hledání jiného výkladu příběhů z let nacistického Německa, než bylo tehdy běžné.
Rodící se legenda byla postavena na spekulaci, že mezi Hitlerem a Himmlerem existoval „dodnes“ utajený spor o velikost a věčnost velkoněmeckých plánů. Jedna strana tohoto neprokázaného sporu snila o monumentální Germánii, kterou podle přání Adolfa Hitlera navrhoval Albert Speer. Druhý sen byl o „Věčné říši“, jejíž metropolií mělo být „starobylé říšské město Praha“, hlavní město Svaté říše římské kmenů/národů germánských.
Konečně tento žánr filmové tvorby je dnes tak oblíbený, že by stačila jen trochu obratná fabulace a dílo by bylo skoro hotovo. A kdyby do toho všeho autor nebo autorka zapletli ještě aktuální porovnávání Evropské unie se Svatou říší římskou, dal by se možná v EU sehnat i nějaký grant a třeba by to byl i kasaštyk.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)