16. března 2019 - 06:20
Vstup do nenávratna
Další cíl Hitlerových válečných choutek byl zřejmý – Polsko. Pro Velkou Británii a Francii bylo tehdy agrární Polsko mocensky bezvýznamné. Obklopené Německem a SSSR, s námořní cestou po Baltickém moři kdykoliv zablokovatelnou německým loďstvem, Polsko nebylo spojencem, ale přítěží. V té chvíli bylo Polsko politicky stejně bezcenné jako předtím Československo.
Hitler předpokládal, že Francii ani V. Británii se kvůli Polsku do konfliktu s Německem nebude chtít zapojit. Bezproblémové obsazení Čech a Moravy a bezzubé reakce na 15. března 1939 ze zahraničí Hitlerův optimismus posílily. Proto byla 3. dubna 1939 vydána v směrnice Fall Weiss. Začalo plánování útoku. Hitler se pojistil tím, že 23. srpna byl podepsán mezi Německem a SSSR pakt o neútočení a dodatečný tajný protokol o sférách vlivu.
1. září 1939 Němci vpadli do Polska. Francouzi a Britové nakonec Německu válku vyhlásili. Ale trvalo jim 3 dny, než se k tomu rozhoupali. Válku Německu vyhlásili až 3. září.
Hitler byl nepříjemně překvapen. Doufal, že budou západní velmoci, jako v případě Československa, mírově líné.
Jediné co mohly západní mocnosti podniknout, bylo zahájení námořní blokády Německa.
Zbytečný spor o Suvorova
Aniž to Němci tušili, nejspokojenější byli z tajného protokolu mezi Německem a SSSR lidé v Kremlu. Hitler poskytl Stalinovi možnost, aby se sovětská vojska dostala do přímého styku s německými.
Stalin Hitlera využil. Když 1. září 1939 ve 4.45 hod. překročila německá vojska západní polskou hranici, zaútočit měli i Sověti. Rudá armáda zahájila okupaci Polska útokem z východu až 17. září 1939.
Němci sice vítězili, ale docházely jim síly. Rudá armáda narážela již na slabý odpor ustupující rozvrácené polské armády. Nejtěžší úvodní „práci“ museli Němci zvládnout sami.
Spisovatel Viktor Suvorov, alias Vladimir Bohdanovic Rezun, přeběhlík KGB, napsal řadu knih o situaci v roce 1941. Suvorov tvrdí, že Hitler v červnu 1941 svým útokem předešel útoku sovětské armády proti Němcům. SSSR tajně nechal k západní hranici přesunout pět armád. K jejich útoku nedošlo, Hitler byl prý o měsíc rychlejší. Proti Suvorovovým vývodům se zvedla vlna kritiky.
V zásadě má Suvorov pravdu:
Začátek toho všeho hledejme v 15. březnu 1939, kdy si Stalin uvědomil, že mu vzkvétá šance obsadit po dohodě s Hitlerem nejen část Polska. Až bude Německo vojensky oslabeno roztažením svých vojsk po Evropě, může vyrazit Rudá armáda do útoku za osvobození Evropy. Hitler nebude mít dost sil, aby tomu mohl zabránit.
Mohli jsme mít po sovětském útoku na Německo Gottwalda prezidentem možná již v roce 1942. Přesto Hitler útokem na SSSR v červnu 1941 oddálil zkázu nacistického Německa jenom o necelé 4 roky.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)