Po celom svete naháňajú konšpirátorov, šíriteľov fejkových správ a klamárov. Pravicoví považujú za tvorcov fejkov ľavicových a naopak, liberáli sa navzájom obviňujú s konzervátormi, orientovaní na Západ sa hnevajú s tými, ktorí sa pozerajú na Východ, vlastenci sa vadia s globalistami, demokrati nemajú dobré slovo pre radikálov a všetci sa navzájom obviňujú z toho, že práve tá druhá strana klame a vytvára falošné správy.
V Rusku skutočnú vlnu vytvoril na prvý pohľad nevinný výrok hercov populárneho humoristického a satirického divadelného súboru Uralské peľmeni z mesta Jekaterinburg, keď počas predstavenia jeden z nich sa opýtal: „Keď povieme, že Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych – neobvinia ma z toho, že šírim fejky a konšpiračné správy?..“ A hneď oheň bol na streche. Sociálne siete vybuchli mnohopočetnými búrlivými diskusiami o tom, čo sa dá a čo sa nedá považovať za fejky, konšpirácie a falošné správy, a ako odlíšiť pravdu odo lži.
Olej do ohňa pridala aj Štátna duma Ruska. Poslanci parlamentu 24 hodín pred MDŽ definitívne schválili zákon o zodpovednosti médií za šírenie fejkov a falošných správ. Novinárska obec reagovala bleskovo a už o niekoľko hodín, ráno 8. marca šéfredaktor Jekaterinburgskej informačnej agentúry TočkaNews (BodkaNoviny) Dmitrij Fomincev poslal list do Dolnej komory ruského parlamentu, v ktorom sa opýtal, opierajúc sa práve na výroky hercov z Uralských peľmeňov, či sa dá považovať konštatovanie (a zároveň pozdrav v ruskej pravoslávnej cirkvi, hlavne počas Veľkonočných sviatkov), že Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych, za fejk alebo nie? Opýtal sa, čo sa stane, keď zverejní správu o zázračnom vzkriesení Ježiša Krista vo svojom médiu? Nepodajú naňho trestné oznámenie za šírenie falošných správ a či nebude trestne stíhaný?
„Každý rok na Veľkú noc počujeme túto frázu z úst patriarchu Kirilla počas omše v Chráme Krista Spasiteľa. Hovorí to za prítomnosti prezidenta krajiny a premiéra,“ uviedol na svojej facebookovej stránke. V liste do parlamentu poznamenal, že jeho informačná agentúra pripravuje článok na tému „Nový zákon o fejkových správach a ako tento zákon ovplyvní publikácie v médiách“. V tejto súvislosti požiadal vážených poslancov odpovedať na štyri na prvý pohľad „nevinné“ otázky:
1. Akým spôsobom odteraz treba pripravovať správy na tému Veľkej noci? Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych – nebudú to považovať za falošnú konšpiračnú správu?
2. Čo si myslia poslanci: vzkriesenie Krista – je to fejk alebo realita?
3. Akú pokutu dostane niektoré médium, ak si dovolí takú drzosť, že zverejní informácie o oslavách ďalšieho fejkového sviatku v Rusku alebo sa predsa oslavuje skutočný príbeh?
4. Samotní poslanci osobne vedia dokázať fakt vzkriesenia Krista alebo je to predsa fejk? Mali by média, podľa názorov poslancov, informovať o týchto udalostiach verejnosť?
Ruské média, prirodzene, reagovali na podobnú prekvapivú epizódu. Pripomenuli, že v Rusku v tomto roku Veľkú noc oslávia 28. apríla (o týždeň neskôr, ako na Slovensku) a akurát sa začal 40-dňový Veľký pôst. Ďalšie média podotkli, že šéfredaktor uralskej informačnej agentúry si veľmi dobre vybral adresáta, na ktorého sa obrátil: nie je to Ruská pravoslávna cirkev, ani Roskomnadzor, ani Ústavný súd, či ministerstvo kultúry, ale predseda ruského parlamentu Vladimír Volodin, ktorý sa preslávil svojim výrokom, že „Putin je to Rusko…“
Ďalej novinári podotýkajú, že by sa nič možno nestalo, ale, podľa mediálneho zákonu z roku 1991, vedúci pracovníci na všetkých úrovniach a postoch musia odpovedať na oficiálne otázky novinárov. Samozrejme, často to za nich robia ich zástupcovia alebo zamestnanci tlačovej služby, ale predsa – musia odpovedať. A preto všetci sú zvedaví, ako sa vykrúti predseda ruského parlamentu – ako odpovie na tieto „konšpiračné“ otázky?
Jeden z novinárov v tejto súvislosti poznamenal: „Určite uralskí kolegovia dostanú odpoveď – aspoň nejakú, takú zdvorilostnú. A potom to poskytne ďalší dôvod pre vtipkovanie. Podľa mňa, v tomto prípade je samotná otázka dôležitejšia, ako odpoveď…“
Novinári pripomenuli, že v ostatných rokoch mnohí politici (nie je to tak aj na Slovensku?) sú „vzorovo veriaci“, sú pápežskejší, ako pápež samotný, a stále majú na jazyku vieru, boha, cirkev a veriacich spoluobčanov. Čo sa však týka ich činov, tak potom obyčajní ľudia začínajú dosť pochybovať, že je väčšina našich politikov poriadnymi kresťanmi–katolíkmi či pravoslávnymi.
Mnohí z nich však tvrdo napádajú neliberálne, negenderové, neglobalistické a „nedemokratické“ média a obviňujú ich zo šírenia falošných správ a konšpirácie. Ruskí novinári pripravili tvrdú skúšku pre politikov: nech dokážu, že presne vedia, ako odlíšiť falošné správy od pravdy, fejky od skutočnosti. Nech dokážu, že tvrdenie, že Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych, nie je fejk. Alebo nech dajú pokoj novinárom…
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.