• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ivan David o budoucnosti: Společnost se rozdělí na bohaté a jejich sluhy

    23-3-2019 NWO Odpor 123 1099 slov zprávy
     

    ivan_david„Je zřejmé, že povaha a podoba euroatlantické civilizace se mění takřka před očima a že se celý svět dostává do nového pohybu. Je také zřejmé, že tento pohyb má a bude mít vliv na kvalitu života každého z nás a naše národní bytí uprostřed Evropy,“ zaznělo tradičně v pondělí večer česky na vlnách slovenského Slobodného vysielače. Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval psychiatra, publicistu, exministra zdravotnictví, bývalého ředitele Psychiatrické léčebny v Bohnicích, klinického farmakologa a soudního znalce Ivana Davida.




    Hned na začátku pořadu padla z úst Stanislava Novotného zajímavá otázka: Jak jste se dostal do ÚV ČSSD? (Pro později narozené – zkratka ÚV znamená ústřední výbor, nejčastěji se tato zkratka používala ve spojení s KSČ.) Zajímavější ale spíš byl důvod, proč odtamtud zase vystoupil. „Nejprve jsem působil ve zdravotní komisi ČSSD, nakonec jsem se přihlásil do strany. V roce 2015 jsem vystoupil, protože jsem se stal v ÚV bizarní postavou. Ostatní si při projevu předsedy něco četli a neposlouchali, o čem se tam jedná. Důležité bylo jen včas zvednout ruku ke správnému návrhu, protože jiné než správné návrhy už tam potom nebyly. Takže jsem shledával, že jsem tam zcela zbytečný – rozhodli se, že tam místo mě nominují někoho, kdo umí lépe souhlasit.“


    Ivan David působí jako introvertní intelektuál, ale ve svých komentářích či proslovech velmi často používá ironii a suchý anglický humor, což ocenil i Stanislav Novotný.


    Řeč přišla také na koncepci zdravotnictví, kterou se Ivan David snažil ve funkci ministra v roce 1999 za menšinovou vládu prosadit, ale se zlou se potázal. Nešlo totiž o obsah, ale o to, kdo ji předkládá. „Naivně jsem se domníval, že je třeba vytvořit koncepci resortu. Ale jeden nejmenovaný poslanec Unie svobody řekl, že bude hlasovat proti, protože to předkládá doktor David.“ A takových bylo víc… „Přihlásil se i jistý Vladimír Špidla a řekl, že je proti koncepci, protože pokud by byla přijata, tak by se podle ní muselo postupovat, a proto navrhuje, aby se jenom vzala na vědomí.“


    Vzápětí doplnil Ivan David tuto vzpomínku citátem, který bývá připisován Winstonu Churchillovi, dokázat se ale její autenticita nedá. Churchill prý vzal jednou do parlamentu svého vnoučka, který se ho ptal: „Ti pánové, co sedí tamhle naproti, jsou naši nepřátelé?“ – „Ne, to jsou naši političtí oponenti. Nepřátelé, ti sedí tady za námi.“


    Ivan David přiznal, že má problém s tím, aby se choval „v souladu s obecními požadavky, pokud je nepokládá za správné“. „Tak jsem nepřizpůsobivý,“ prohlásil muž, který inicioval založení spolku Nová republika, který publikuje alternativní zpravodajský web. Původní záměr byl ale mnohem širší. „Chtěl jsem vytvořit skupinu lidí, která by mimo stranu racionálně řešila společenské problémy. Oslovil jsem řadu odborníků a všichni by na to kývli a tam začali říkat: Víš, já pracuju v soukromé firmě, a měl bych s tím problémy. Další: Víš, já učím na vysoké škole, a kdyby se ukázalo. Někdo zase říkal, že má pořad v České televizi. To nejpodstatnější se nakonec nerealizovalo, lidi se báli.“ Jako za starých časů…


    Když se téma vrátilo opět ke zdravotnictví a jeho neutěšenému stavu, Stanislav Novotný podotkl, že reformy zdravotnictví, které se ujaly od revoluce, dopadly katastrofálně. Zde Ivan David reagoval ironicky stylem, který jako by vypadl ze seriálu Jistě, pane ministře: „Já bych řekl, že to hodnocení, že ty reformy nebyly úspěšné, není správné, protože ty reformy byly úspěšné – otázka je jen pro koho.“ Špatný stav ve zdravotnictví a rozpad sítě kvalitní péče je podle Ivana Davida důsledkem chamtivosti a „ideologického tlaku, který nebyl jen důsledkem chamtivosti, ale i prosté lidské blbosti“. „Síť je dnes rozvinuta velmi nestejnoměrně. Vyhlídky do budoucna jsou velmi nepěkné. Vývoj zdravotnických zařízení dospěl do takového stadia, kdy dnes nelze lidem garantovat v řadě oborů a na řadě míst zdravotní péči.“ Exministr zdravotnictví přidal i jednu zkušenost ze své praxe. „Lékařů před atestací se ptám, kdy byl zaveden systém obvodních lékařů. Říkají, že po roce 48, v 50. letech a podobně. No tak obvodní lékaře zavedl ten starý fanatický komunista Franz Josef I. už v roce 1888. Prostě proto, že existoval státní zájem na tom, aby existovala síť zdravotní péče,“ podotkl opět sarkasticky.


    V dnešní společnosti přituhuje a opět, jako za komunismu, se dělí na ty, kteří chtějí riskovat pro nějakou změnu, a na ty, kteří se bojí cokoli říct nebo si myslet. „David Riesman napsal někdy v 50. letech knihu Osamělý dav, kde dělí lidi na dvě skupiny. Na lidi s kompasem, to jsou ti, kteří sledují cíl, za kterým jdou bez ohledu na překážky, a potom existují lidi s radarem, kteří zkoumají, jestli se kolem nich neděje něco, co by je ohrožovalo, a vyhýbají se překážkám.“ A pokračoval: „V oblastech společenských změn se vždy prosadí lidi s kompasem, kteří svůj názor prosadí a řeknou, udělá se to takhle, a potom nastoupí lidé s radarem, kteří se to postavení snaží udržet, tak se bojí rozhodovat, aby nenaštvali tu či onu vlivovou skupinu a snaží se hlavně nenarazit.“


    Dnešní situace pomalu spěje ke střetu, pokud se problémy nezačnou urychleně řešit. U nás, v Evropě, ale i jinde ve světě. „Pokud se nahromadí neřešené problémy, problémy si vynutí řešení revoluční. Pokud je někdo neřeší průběžně, aby odstraňoval nějaké společenské pnutí, tak dojde k tomu, že nespokojení lidé vyvolají pruskou revoluční změnu, která řadu věcí změní, ale přinese zase nové problémy,“ myslí si Ivan David, který za SPD kandiduje do Evropského parlamentu.


    Ten ale nemá dostatečné kompetence, které by mu umožňovaly rozhodovat o zákonech, jež formují fungování Evropské unie. „Hovoří se o demokratickém deficitu s tím, že politiku EU řídí Evropská komise, respektive ti, kteří rozhodují o jejím obsazení a fungování. To nejsou komisaři, ale ti, kteří je úkolují,“ vysvětluje politik. Proč tam tedy chce jít, když parlament o ničem nerozhoduje? „Je dobré to tam aspoň korigovat, aby nebylo hůře.“ Pozitivního to sice nic nepřinese, ale může to podle něj zabránit negativním změnám.


    šifra logo web


    Budoucí vývoj přesto nevypadá úplně vábně. „Věci spějí k tomu, že na vrchu bude malý počet velmi bohatých lidí, prostřednictvím svého bohatství též vlivných. Pak bude skupina obslužná, to budou úředníci a sloužící, kteří budou obsluhovat tuto vrstvu. A pak bude masa anonymních občanů, kteří nebudou mít žádné větší možnosti, jak dosáhnout společenského vzestupu,“ nastínil Ivan David. „Společnost může fungovat za předpokladu, že je možný společenský vzestup vlastní iniciativou, vlastními silami. Brzy to dojde tak daleko, že to půjde jen v byrokratické vrstvě.“ Pokud si to lidé nechají líbit…


    Pořad Na prahu změn, který si můžete poslechnout zde, každý týden poslouchá a shrnuje Milan Vidlák, šéfredaktor, vydavatel a jediný autor časopisu Šifra. Nezávislý měsíčník vychází v tištěné i digitální podobě, www.casopis-sifra.cz





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑