• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bloomberg: Vítězství Čaputové na Slovensku dává naději na záchranu demokracie v Evropě

    1-4-2019 Sputnik CZ 88 467 slov zprávy
     

    Jak uvádí agentura, na pozadí neúspěchů  euroskeptiků svědčí tento symbolický úspěch o tom, že je příliš brzy na to, abychom pohřbívali liberální demokracii v Evropě.


    Evropští voliči, soudě podle všeho, začali hasit nacionalistickou vlnu, která hrozila změnou politického kurzu kontinentu, píše Bloomberg.


    Na pozadí nadcházejících voleb do Evropského parlamentu Slovensko ukázalo, jaké nálady vládnou mezi voliči, kteří dali ve volbách svůj hlas ve prospěch sociálně liberálního politika antikorupčního směru.


    Vítězství Zuzany Čaputové může být varováním pro vůdce euroskeptiků sousedních zemí a především pro maďarského premiéra Viktora Orbána, který se společně s dalšími nacionalisty chystá udělat z voleb do Evropského parlamentu referendum o otázce o další eurointegraci. Ačkoliv nová funkce Čaputové má pouze symbolický význam, její úspěch schválili mnozí evropští liberálové.


    „Čaputová, to je pravý opak Orbána,“ domnívá se hlavní ekonom organizace Czech Fund Lukáš Kovanda.


    Ačkoliv se Slovensko ani nepohnulo směrem k nacionalismu, jak se to stalo v mnoha evropských zemích od Itálie až po Polsko, vlády těchto zemí se zabývají hledáním spojenců, aby sjednotily síly ve volbách 23. května.



    Popularita takových stran jako je italská Liga Severu a španělská Vox stoupla díky neschopnosti EU řešit mnohé problémy, počínaje brexitem a Řeckem a konče nezaměstnaností a migrací. Tato okolnost velmi nahrávala  nacionalistům, kteří tvrdí, že EU příliš silně zasahuje do národních věcí svých členů a přitom nemá možnost napravit situaci.

    Podle údajů Bloomberg Economics je téměř 70 % vlivných ekonomik světa kontrolováno populistickými vládami a nedemokratickými režimy, což je dvakrát více než před třemi roky. Nicméně se objevují náznaky, že evropským voličům se to nelíbí: ačkoliv nejsou spokojeni s činností tradičních stran, členství v takové prosperující unii, jako je EU, jim vyhovuje, stejně jako možnost pracovat a cestovat bez víz.


    „Katapultováním z politického neznáma“ se Čaputová stala první prezidentkou zvolenou z velké části kvůli vlně negativu vůči politické korupci v zemi.


    Podle údajů nedávného průzkumu mají centristické strany v Evropském parlamentu značnou převahu nad nacionalistickými silami. Přitom vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost, která se stejně jako Orbán utkala s Bruselem o moc nad soudní větví moci, se snaží udržet své pozice před volbami plánovanými na tento podzim.



    Ačkoliv Orbán i nadále zaujímá vládnoucí postavení v maďarské politice, jeho vliv se několikrát otřásl poté, co bylo členství jeho strany Fides v největší evropské politické alianci pozastaveno.

    Čaputová přitom získala ve volbách 58 % hlasů a zvítězila tak nad evropským politikem Marošem Šefčovičem. Oba kandidáti jsou naladěni proevropsky a během předvolební kampaně bojovali proti nacionalistům včetně jednoho soudce nepřátelsky naladěného vůči NATO a jednoho předsedy krajně pravicové strany, který se pochvalně vyjadřoval o loutkové vládě na Slovensku v době druhé světové války.  


    „Slovensko ukázalo, že střední Evropa neopustila liberální demokracii,“ řekl Michal Vašečka, ředitel Bratislavského institutu politiky. „Je to znak naděje pro Českou republiku, Maďarsko a především pro Polsko.“


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑