„Statečné ozbrojené síly vstupují do oblasti Svani,“ uvádí se v prohlášení.
Podle dokumentu měla „libyjská armáda zadržet skupinu teroristů, kteří uprchli z Benghází“.
Oficiální mluvčí Libyjské národní armády Ahmed Al-Mismari v pátek prohásil, že Haftarova vojska útočí na Tripolis v několika směrech najednou, ale do hlavního města zatím nevstoupila.
Chalífa Haftar ve čtvrtek nařídil svým silám, aby zahájily útok na Tripolis kvůli „zbavení se teroristů“. Šéf Vlády národní jednoty v Tripolisu, Fayez al-Sarraj, vydal rozkaz použít v případě potřeby sílu.
Uvádí se, že celkem pět osob z Libyjské národní armády maršála Chalífy Haftara bylo zabito během operací jižně od Tripolisu. Tyto informace se uvádí ve zprávě agentury Reuters, která se odkazuje na slova oficiálního mluvčího armády Ahmeda al-Mismariho.
Situace v Libyi
Úřady východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou, která vede vleklou válku s teroristy. OSN navrhuje, aby se na jaře roku 2019 konaly všeobecné volby v zemi, na jejichž základě by měly vzniknout legitimní a obecně uznávané orgány.
Lavrov: Za krizi v Libyi může NATO
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov viní z krize v Libyi NATO. Šéf resortu zahraniční politiky to uvedl během své návštěvy Egypta.
Podle diplomata vedl zásah Severoatlantické aliance k tomu, že daná země upadla do chaosu, stala se zdrojem nestability a ohniskem terorismu.
„Naším úkolem je pomoci Libyjcům překonat existující rozdíly a dosáhnout stabilní dohody o parametrech národního usmíření,“ řekl ministr zahraničí v rozhovoru pro egyptské noviny Al-Ahram.
Lavrov také uvedl, že pokud jde o řešení této situace, Rusko podporuje snahu zvláštního zástupce generálního tajemníka OSN v Libyi Hasana Salame. Diplomat také vyjádřil naději, že plánovaná konference v Gadamasu přispěje k vyřešení krize v Libyi.