Ruští vojenští experti jsou ve Venezuele legálně zapojeni do údržby ruského vojenského vybavení, které bylo dříve dodáno do této země, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí, obvykle klidný a vyrovnaný, učinil toto prohlášení, když komentoval slova amerického prezidenta Trumpa, který řekl, že Rusko musí opustit Venezuelu a dodal, že k dosažení tohoto cíle jsou na stole všechny možnosti.
„My vysvětlujeme, co dělá naše armáda ve Venezuele: zajišťuje zcela legitimním a zákonným způsobem údržbu vojenského vybavení, které poskytujeme na základě mezivládní dohody ratifikované venezuelským parlamentem a v plném souznění s venezuelskou Ústavou,“ řekl Lavrov kanálu Rossiya-1.
Zástupce Juraje Ušakova od prezidenta Vladimíra Putina řekl, že spolupráce Ruska a Venezuely je „v rámci normálních vztahů s legitimní vládou“ země.
Příjezd ruských vojenských letadel An-124 a II-61 do Venezuely dne 23. března byl kritizován Spojenými státy.
Viceprezident Mike Pence poznačil na nežádoucí provokaci, zatímco americký prezident Donald Trump prohlásil, že Rusko musí opustit Venezuelu a že všechny možnosti jsou zatím otevřené.
Plány Washingtonu a opozičního vůdce Juana Guaidoa, který se nelegálně prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely provést změnu režimu v zemi, selhávají.
Toto prohlášení učinil ředitel Institutu Latinské Ameriky Ruské akademie věd Dmitrij Razumovsky během setkání u kulatého stolu s Národní zpravodajskou službou.
„Jsem si jistý, že když tato operace, nazvěme jí tak, byla naplánována ve Venezuele, byl to pokus vytvořit nový plán na změnu režimu. To selhalo, protože na základě všech údajů, které máme, Američané měli plán (který předvídal), že Madurova vláda rychle padne,“ zdůraznil.
„Tato konfrontace však pokračuje už druhý měsíc, což je velmi nestabilní stav rovnováhy. Pro hlavní cíle, který si Guaido stanovil pro sebe, je především stáhnout armádu na svou stranu a masová sociální podpora. Ale to prozatím selhává,“ uvedl.
Odborník zároveň dodal, že venezuelská armáda nadále podporuje současného prezidenta Nikolase Maduru.
Krize ve Venezuele vypukla v lednu, kdy byl Juan Guaido zvolen předsedou Národního shromáždění řízeného opozicí. Guaido získal podporu od Spojených států a dalších 54 zemí.
Rusko, Čína, Kuba a několik dalších zemí znovu potvrdily svou podporu pro Nikolase Maduru jako jediného legitimního venezuelského prezidenta a žádaly, aby nebylo zasahováno do vnitřních záležitostí země. Maduro zase obviňuje Guaidóa ze spiknutí se Spojenými státy, že svrhnou legitimní vládu země, včetně organizování poskytování humanitární pomoci v rámci plánu na ospravedlnění americké vojenské intervence.
(Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)