Slovenské kníhkupectvá sa spojili a začali pri novej knihe poslanca Ľuboša Blahu uvádzať výstrahu o kontroverznosti, podobne ako upozorňujú napríklad pri knihe Mein Kampf. Poslanec hovorí o ohrození demokracia a o zneužití monopolného postavenia sietí kníhkupectiev.
Sieť kníhkupectiev Martinus predáva knihu poslanca Národnej rady s varovaním: “Obsah tejto knihy je vnímaný ako kontroverzný. Pri čítaní každej knihy odporúčame nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti.“
Rovnako postupovalo aj kníhkupectvo Panta Rhei: “Spoločnosť Panta Rhei ako predajca sa nestotožňuje s obsahom tejto knihy.“
Poslanec Ľuboš Blaha situáciu komentoval s tým, že “na Slovensku asi nie je nebezpečnejšia kniha ako mojich Sto statusov”.
“Kníhkupectvo Martinus oznamuje čitateľom, že kniha je kontroverzná, útočí na slobodu a demokraciu a zisk z nej dajú nejakému mládežníckemu projektu Nadácie otvorenej spoločnosti. Ďalšia sieť Panta Rhei pri mojej knihe vycapila oznam, že “Spoločnosť Pantha Rhei ako predajca sa nestotožňuje s obsahom tejto knihy.” Pozrite sa na fotku a skúste, či nájdete podobný oznam pri vulgárnych výlučkoch knihy Zomri.”
“V Gorile ma vraj vyradili z predaja. Keď si dáte do googlu názov knihy, nájde vám stránku Gorily a to, že knižka je umiestnená v sekcii Politická satira. Keď ale kliknete na odkaz, tak vás napíše “Not found”. Zjavne bolo. A zjavne už nie je.”
Blaha dodal, že môže ísť o zneužitie monopolného postavenia týchto spoločností na trhu s knihami. “Len pripomeniem, že spoločnosť Martinus v roku 2017 kúpila spoločnosť Gorila, takže má na knižnom trhu spoločne s Panta Rhei prakticky monopol na predaj kníh. A vo všetkých týchto najväčších slovenských sieťach je moja kniha buď hejtovaná alebo nedostupná. Bravó! Nech žije demokracia. Nech žije liberalizmus.“
Poslanec Smer-SD ďalej na Facebooku napísal, že je potrebné uviesť aj politické súvislosti. “Spoločnosť Martinus vedie podnikateľ menom Michal Meško, ktorý financuje stranu Progresívne Slovensko. Zároveň je redaktorom Denníka N.” Majiteľ Martinusu je však v skutočnosti menšinovým spolumajiteľom Denníka N a stal pri jeho zakladaní.
“Oba tieto projekty – Progresívne Slovensko aj Denník N – financuje aj Anton Zajac z ESET-tu. Kruh sa uzatvára. Všetko ide o partiu liberálnych slniečkarov, ktorí do volieb postavili Čaputovú. A zo všetkého najviac na svete nenávidia Blahu.”
Meško, Zajac a ďalší oligarchovia podľa Blahu dávajú knihy, ktoré sa im nepáčia, na index. “Vlastne – nie knihy. Knihu. Blahovu knihu. Pomsta malých zakomplexovaných hejterov s totalitnými inštinktami.”
Blaha ďalej uvádza, že Pantha Rei vlastní finančná skupina J&T. “Čiže oznam, že spoločnosť Pantha Rei sa nestotožňuje s obsahom mojej knihy treba chápať tak, že J&T sa nestotožňuje s obsahom mojej knihy. A to je vcelku pochopiteľné. Nepoznám finančnú skupinu, ktorá by sa stotožňovala s Blahom. V poriadku – mne to robí zadarmo reklamu. A chápem – finančné skupiny majú s ľavičiarom Blahom, ktorý kritizuje oligarchiu, problém. Fajn.”
“Len si tak hovorím, či je normálne, aby kníhkupectvo s takmer monopolným pokrytím distribúcie kníh na Slovensku musí vyjadrovať svoje subjektívne názory na knihy, ktoré predáva – ale nech. Aj negatívna reklama je reklama. Pánom z J&T srdečne ďakujem.”
Ľuboš Blaha sa preto pýta, čo príde ďalej… “Zakážu predaj mojej knihy? Alebo ho jednoducho vyradia z ponuky ako Gorila? A predávať sa bude len taká literatúra, ktorá sa páči šéfinovi kníhkupectva? Nejakému Meškovi? Koho zaujíma nejaký Meško, preboha? To fakt bude Progresívne Slovensko určovať, čo si môžeme a čo si nemôžeme prečítať?”
Dodal, že jeho publikácie aj napriek tomu “ide na dračku”. “Zjavne jej lynčovanie zo strany slniečok pomáha. A mňa to teší, ale je tu jeden veľký problém pre celé Slovensko: Kam až siaha moc oligarchov nad Slovenskom? A kam až siaha liberálny teror?”