• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    To, co spojuje a zároveň rozděluje. Co byste měli vědět o lybijské ropě?

    12-4-2019 Sputnik CZ 51 551 slov zprávy
     

    Tento týden mluvčí Libyjské národní armády (LNA) v čele maršálem Chalífou Haftarem, který řídí východní část Lybie, varoval před možným teroristickým útokem na tzv. Ropný půlměsíc poté, co obvinil západní Vládu národní jednoty podporovanou OSN ze spolupráce s teroristickými skupinami.


    I když jsou hlavní ropná pole a terminály daleko od bojových střetů, protože jsou převážně na východě a na jihu země, historie ukázala, že jakékoli bitvy v Libyi můžou mít dramatický dopad na těžbu ropy.


    Kdo kontroluje lybijskou ropu?



    Tržby z obchodování s ropou země byly o určitou dobu řízeny Vládou národní jednoty se sídlem v Tripolisu, ale situace se zkomplikovala po ukořistění ropných polí na jihu a na východě maršálem Haftarem.

    Vůdce Libyjské národní armády umožnil, aby vývoz ropy řídila společnost National Oil Corporation (NOC) v Tripolisu, ale od té chvíle jeho síly kontrolovaly zhruba dvě třetiny celkové těžby ropy v Libyi.


    Ale nehledě na to, že Haftarovy jednotky upevnily svou kontrolu nad ropnými poli, příjmy z obchodu s tímto zbožím, které v roce 2018 zaznamenaly nárůst o 80 %, stále proudily do centrální banky v Tripolisu.


    Východní část se poté rozhodla zřídit paralelní verzi NOC a centrální banky - pouze v Benghází, aby se pokusila kontrolovat část vývozu. Haftarovy síly se při mnoha příležitostech snažily získat mezinárodní uznání těchto institucí, ale nepodařilo se jim to.


    Jak byl ovlivněn vývoz ropy?



    Během posledních dvou let se Haftar pokusil využít svou kontrolu exportních terminálů jako páku, aby získal větší vliv na centrální banku v Tripolisu.

    V červnu 2018 byly námořní transporty libyjských surovin pozastaveny během několika týdnů poté, co Haftar obsadil dva terminály řízené NOC na východě země a prohlásil, že by je znovu otevřel, kdyby byl nahrazen guvernér centrální banky. Haftar také požadoval audit, který by určil, jak se plýtvá příjmy z ropy, a obvinil centrální banku z financování islamistických milic, které napadají jeho síly.


    Poté, co Haftar předal kontrolu nad terminály východní vládě v Benghází, vývoz ropy klesl o 800 000 barelů denně a země ztratila zhruba 1 miliardu dolarů, než maršál vrátil terminály vládě v Tripolisu.


    Vláda v Benghází se také pokusila obejít vládu Tripolisu v dubnu 2016, ale jejich plánovaný prodej 300 000 barelů ropy zastavila Rada bezpečnosti OSN.


    Existuje alternativní vývozní systém?



    Navzdory Haftarovým snahám převzít kontrolu nad příjmy z ropy, rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazuje prodej ropy vládou na východě nezávisle na institucích se sídlem v Tripolisu.

    Na vrcholu krize v červnu 2018 Prezidentská rada Vlády národní jednoty uvedla, že NOC v Tripolisu je jediným legitimním subjektem zodpovědným za řízení nakládání s libyjskou ropou podle platných mechanismů a zákonů. Říkalo se, že příjmy z ropy jsou zasílány do centrální banky Libye, „aby byly splněny všechny potřeby Libye, vyřešena krize a spravovány záležitosti všech oblastí země bez diskriminace“.


    V této souvislosti lze připomenout ropný plán z roku 2009, který prosazoval Kaddáfí. V té době hlava státu navrhla oslabení vládní kontroly, aby ropné bohatství proudilo přímo k lidem. Kaddáfí trval na tom, že tento systém je jediným způsobem, jak zbavit Libyi korupce, setkal se ale se silným odporem vyšších úředníků.


    Podle NOC, průměrná produkce ropy v Libyi v roce 2010 dosáhla 1,5 milionu barelů denně, zatímco o pět let později to bylo jen 500 000 barelů denně, což představuje pouze třetinu množství od momentu vypuknutí Arabského jara.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑