Autoři poznamenávají, že se v současné době Čína aktivně podílí na výrobě vysoce technologických zbraní, například nosných raket, letadlových lodí, mimořádně tichých jaderných ponorek, dieselových ponorek atd.
Zároveň se klade otázka, nakolik účinně bude čínská vlády schopna řídit a kontrolovat své ozbrojené síly ve válečných podmínkách.
V tomto ohledu autoři uznávají, že Peking samozřejmě vyvíjí zbraně světové třídy, ale kladou si otázkou, zda čínští vojáci budou schopni tato zařízení řádně obsluhovat a jak dobře jsou vyškoleni.
Kromě toho je zpochybněna účinnost čínské armády při současném útoku několika typů ozbrojených sil, například letectva, námořnictva, kosmických, pozemních a kybernetických vojsk, neboť tyto operace vyžadují nejvyšší úroveň koordinace a soudržnosti.
Článek také upozorňuje na skutečnost, že Čína hraje v oblasti vojenského vývoje nejčastěji roli strany, která dohání. Podle The National Interest bude samostatný a nezávislý vývoj zbraní hlavním cílem čínských ozbrojených sil v příštích 10-20 letech.