Instantní kafe představil světu japonsko-americký chemik Satori Kato na výstavě v Buffalu v roce 1901. Vyrábět ji začal až o pár let později podnikatel George Constant Louis Washington. Jeho patentovaná značka Red E Coffee provázela americké vojáky 1. světovou válkou. V roce 1938 vstoupilo do hry nové a chutnější Nescafé a od té doby popularita nápoje už jen rostla.
Jednoduchá, rychlá příprava a perfektní marketing. Hlavní zbraně, které přesvědčily miliony lidí po celém světě, že je kávová sedlina přežitek. V poslední době ale často slýchám mluvit různé experty o tom, že nejzdravější potraviny jsou ty minimálně zpracované. Že by to platilo i o kávě?
Tuny vědeckých výzkumů prokázaly pozitivní účinky kávy na zdraví. Myslíš si ale, že kdybych vyměnil výběrovku za instant, byl bych pořád takhle fresh? Káva obsahuje cenné látky, především antioxidanty a vitamíny. Ale pozor, nejvíce těchto užitečných složek najdeme v Arabice. A z čeho se většinou vyrábí instantní káva? Z Robusty. Obsahuje totiž až 2krát více kofeinu než Arabika a má silnější, výraznější chuť.
Pořád jsem se ale nedostal k tomu hlavnímu zádrhelu. A tím je kvalita samotných zrn. Ta se sbírají strojově. A kombajn, jak je známo, nerozezná nedozrálý, zralý, přezrálý či poškozený plod. Sklízí vše. Do instantní kávy se tak dostávají levná zrna nízké kvality a zrna defektní.
„Dělení zrna od plev? O tom jsem slyšel. Zrno zůstane zrnem. Plevy se dále použijí na výrobu prášku nebo granulí. Obojímu se ve výsledku říká káva.“
Základem dalšího zpracování zrn je pražení a mletí. Pak se káva vaří. Ne 30 sekund jako u espressa, ne 3 minuty jako při filtrování, ale mnohem déle, což degraduje chuť. Po odstranění namletých zrn se z výluhu nechá odpařovat voda, dokud nevznikne silný koncentrát. Ten výrobci dále suší, a to dvěma způsoby – rozprašováním nebo mražením.
Lepší, výraznější aroma si zachová káva sušená mrazem. Technologicky a finančně jde však o výrazně náročnější proces. Koncentrát se při něm podchladí až na –40 °C. Zmražená hmota se rozemele a sublimací ve vakuu je z ní odstraněna veškerá voda. Vzniká instantní káva ve tvaru malých krystalků s ostrými hranami.
Nevím, jak ty, ale já bych si kávu dvakrát nezalil. Kupovat kafe, které uvařili už v nějaké fabrice a nevědět, z čeho vlastně je, mě netěší. Navíc si kávu z opravdových, ručně sbíraných a opečovávaných zrn doma zvládnu připravit bleskurychle. Uznávám, nestačí pak umýt jen hrneček a lžičku, opláchnout budu muset i Chemex, Aeropress nebo Hario V60, ale ten výsledek? Žádná hořkost, kterou bych musel přebíjet cukrem nebo mlékem. Jen krásná, čistá, poctivá káva. Káva, kterou chceš.