Tato informace byla zveřejněna na internetových stránkách Evropského společenství kardiologů.
Podle odborníků, když se člověk snaží přestat kouřit, může vzniknout pocit osamělosti, který je zhoršen odmítnutím tělem nikotinu. Vyhnout se takovým pocitům pomůže kolega, který má stejné cíle.
„Lidé se cítí odděleni, když přestanou kouřit při práci nebo se vyhýbají společenským událostem. <...> Parťáci se mohou navzájem podpořit od sklonu ke kouření, když půjdou na procházku nebo do kina a povzbudí substituci cigaret, například ve prospěch zdravé výživy nebo meditace,“ vysvětlila autorka studie Magda Lampridouová.
Pro účastníky byly vyvinuty čtyři profylaktické kardiologické programy. Po dobu 16 týdnů pacienti používali nikotinové náplasti a žvýkačky, v jednom z programů je mohli účastníci nahradit speciálním preparátem. Hlavním aspektem však byla podpora parťáka.
Jak ukázaly výsledky programu, 64 % kuřáků bylo schopno přestat s cigaretami, podíl nekuřáckých partnerů vzrostl z 55 % na 75 %. Vědci zjistili, že u těch, kdo se podrobil experimentu, šance na vzdání se zvyku rostou téměř šestkrát, pokud jsou podporovány podobně smýšlejícími lidmi.