Miliony liber přidělené z britského rozpočtu byly zaslány do několika vládních fondů, které pak tyto prostředky použily na financování systémů trestního soudnictví, jež jsou notoricky známé používáním trestu smrti a ukládáním nespravedlivých trestů.
Podle údajů shromážděných Komisí pro lidská práva v Pákistánu, od roku 2013, kdy britské peníze začaly proudit k zahraničním soudům, řada specializovaných soudů pro boj proti terorismu podle některých odhadů odsoudila k smrti 359 lidí.
Tyto soudy také vynesly spoustu pochybných rozsudků, a to i proti muži, který byl v květnu odsouzen k 18 letům vězení poté, co v průběhu soudního jednání hodil na soudce botu. Policejní zpráva uvedla, že jeho činy jsou přirovnány k terorismu.
Také například v Bahrajnu soudy financované Brity pravidelně odsuzují lidi k smrti a místní policie je obviňována ze získávání výpovědí prostřednictvím mučení.
The Daily Telegraph si stěžuje, že oficiální britské dokumenty píší o zvyšování efektivity a odpovědnosti soudů a státních zástupců v těchto státech a také o zvyšování kvality soudních služeb, ale nepíše se v nich nic o tom, jak zastavit růst trestních stíhání proti blogerům, básníkům a novinářům.