Rozpory mezi prezidentem a vládou v hodnocení činnosti ředitele Služby informační bezpečnosti země se týkají širokého okruhu otázek – od špionáže až po interpretaci referátu o výrobě jedovaté látky Novičok v České republice. Problém komentuje pro Sputnik místopředseda strany Národní socialisté Přemysl Votava:
Vláda návrh zdůvodňuje vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje. Souhlasíte s tímto hodnocením činnosti Michala Koudelky?
Koudelkovo postavení v BIS bylo umocněno zejména jeho mnoholetou činností v oblasti kontrašpionáže vedenou proti Rusku a Číně. Současná politika protiruských sankcí jeho postavení v BIS jen nahrává. Tato jeho činnost je velice citlivá zejména vůči zemím (RF a Čína), se kterými nás tradičně spojují důležité ekonomické vztahy. Jistě by nemělo dojít k politice závislosti či podlézání vůči těmto ekonomickým a vojenským mocnostem, tak jak to bylo v dávné minulosti. Ale cesta podřízenosti zájmům jiných mocností není tou správnou cestou. Poslední kauzy BIS vyvolávají spíše dojem, že se stáváme jen východní expoziturou jiných zpravodajských služeb.
Proč je tak důležité pro ředitele BIS, aby se stal generálem?
Generálské nárameníky jistě nezvýší prestiž ředitele BIS Michala Koudelky. Možná se cítí nedoceněný, zejména když kolem něj na jednáních v zahraničí jsou jen generálové. Už máme informace, že na dnešním zasedání vláda potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do generálské hodnosti.Vyplývá to z průběžných výsledků jednání vlády. Třeba to nakonec vyjde a tu generálskou zahrádku dostane, a pokud ne, určitě se nic nestane. ČR to klidně přežije.
Názor autoru se nemusí shodovat s názorem redakce