Počínaje rokem 2017 Severní Korea rozšířila objem i oblast používání kryptoměny, zdůrazňuje článek. V referátu se uvádí, že pchjongjangské zásoby kryptoměny mohou podle různých údajů činit od 545 milionů dolarů do 735 milionů dolarů. Není však zcela jasné, jaká částka byla vyměněna za obvyklejší měnu (dolary). Podle názoru autora zprávy mohou zásoby kryptoměny tvořit ve skutečnosti pouze 15 milionů dolarů.
Jak připomíná Sky News, s cílem „uklidnit“ Severní Koreu ve sféře vyvíjení jaderných zbraní vyhlásily proti ní OSN, USA, EU a další země rozsáhlé sankce, včetně zákazu některých finančních operací a omezení v oblasti prodeje nerostných surovin (uhlí).
Ve zprávě se uvádí, že k obcházení těchto opatření byly v Severní Koreji používány „různé způsoby získávání a přemísťování prostředků“, což umožnilo „přímo sponzorovat program vyvíjení zbraní hromadného ničení“, získávat zakázané zboží včetně luxusních předmětů a platit zprostředkovatelům za oceánem. Autoři zprávy vyzvali k okamžité reakci, aby země jihovýchodní Asie méně trpěly severokorejskou kryptoaktivitou.
Sky News uvádí, že zpráva byl uveřejněna po oznámení Kim Čong-una o možném obnovení napětí vzhledem k neúspěšnému jednání s USA. Prohlásil také, že je ochoten se opět setkat s prezidentem Trumpem, ale pouze za podmínky, že Spojené státy budou pružnější, uvádí Sky News s odkazem na Korejskou centrální zpravodajskou agenturu.
Donald Trump a Kim Čong-un se setkali dvakrát, v Hanoji v únoru a v Singapuru v červnu 2018. Byli příznivě naladěni, ale nedokázali se domluvit o zrušení sankcí výměnou za to, že Pchjongjang zastaví svůj jaderný program.
Později prezident USA napsal na Twitteru o upevnění vztahů s Kimem a uvedl, že řešení otázky jaderných programů Pchjongjangu mu slibuje „ohromný potenciál“ pro hospodářskou prosperitu.