„Evropská unie opět vyjadřuje svůj důrazný nesouhlas s extrateritoriálním uplatňováním jednostranných opatření týkajících se Kuby, která jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ uvádí se v dokumentu.
Ve středu americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že Spojené státy ode dne 2. května nebudou prodlužovat platnost výjimek pro zákon, který předpokládá možnost podání žaloby proti Kubě a zahraničním společnostem, a to v souvislosti s majetkem, který byl občanům USA zabaven po revoluci. To tak otevírá cestu pro podání žaloby.
Podle náměstkyně ministra zahraničí Kimberly Breierové mohou občané USA ke kubánským orgánům podat až 200 000 žalob ve výši desítek miliard dolarů.
V roce 1996 byl přijat tzv. zákon Helms-Burton. Ten stanovuje rozšíření hospodářských omezení nejen na Kubu, ale i na zahraniční společnosti, které s ní spolupracují, včetně získání výhod z majetku, zabaveného orgány ostrova, který před revolucí v roce 1959 patřil občanům USA nebo Kubáncům, kteří později získali americké občanství.
Všichni američtí prezidenti však důsledně prodlužují odklad uplatňování ustanovení, jelikož to vyvolalo námitky v zemích, které mají ekonomické vztahy s Kubou.