• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Irán je rozhodnutý poslať svoje jednotky do Venezuely

    19-4-2019 Nová Republika 96 572 slov zprávy
     
    19. 4. 2019 In24 a HlavnéSprávy
    Portál in24.org prináša potešujúcu správu z Iránu. Irán je rozhodnutý po Rusku a Číne poslať svojich dobrovoľníkov a príslušníkov špeciálnych síl do Venezuely, na pomoc venezuelskému prezidentovi Nicolasovi MaduroviNa snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

    Iránske revolučné gardy (Sepáhe pásdáráne enkelábe eslámí) boli založené v roku 1979 na popud ajatolláha Rúholláha Chomejního. Gardy sú oddelené od iránskych pozemných, námorných aj vzdušných síl.

    Iránski príslušníci Revolučných gárd majú dlhú bojovú tradíciu, dobrovoľníci iránskych Revolučných Gárd úspešne bojovovali v iracko-iránskej vojne, v Iraku za šiítov proti sunnitom a Američanom, Sýrii, v Afganistane, pomáhali formovať Hizballáh (Libanon) a Hamas (Palestína) v ich zápase proti Izraelu.

    Iránci úspešne bojovali aj vo vojne Izraela voči Hizballáhu v roku 2006, kedy Hizballáh uštedril Izraelu niekoľko tvrdých úderov a mesačná kampaň izraelskej armády skončila neúspechom. Iránci takisto úspešne bojujú na strane jemenských Houthiov proti Saudom a Američanom v Jemene.

    Dôvodov, prečo sa Irán rozhodol poslať svojich dobrovoľníkov do Venezuely je viacero. V prvom rade Irán chápe, že čím viac problémov budú Američania mať, tým menej sa budú môcť venovať tlaku na Irán. Americká destabilizácia Afganistanu je hrozbou aj pre Irán, podľa ruských odborníkov Američania z Afganistanu riadia aj dodávky heroínu do Iránu, čo ohrozuje iránsku populáciu.

    Irán takisto sleduje svoje záujmy v Sýrii, kde úspešne podporuje Asadov režim. Vyslanie Iráncov do Venezuely je tak vlastne ďalším z logických krokov v poradí v súperení Iránu s USA v multipolárnom svete.

    Ďalším dôvodom sú posledné kroky americkej vlády, ktorá označila členov iránskych Revolučných gárd za teroristov. Irán reaguje recipročne, členovia amerických špeciálnych síl sa stávajú pre Irán rovnako teroristami. Pre Američanov to nemusí byť príjemné, veď v januári roku 2016 Iránčania zajali amerických námorníkov v iránskych pobrežných vodách. Vnímali ich však ako vojakov, ktorí omylom vplávali do iránskych výsostných vôd a nie ako teroristov, preto Američanov prepustili. Napriek tomu však svet obleteli zábery plačúceho amerického vojaka. Ak by Iránci vnímali v roku 2016 Američanov ako teroristov, tak by pravdepodobne plakali všetci zajatí Američania.





    Americká agentúra Reuters už v máji 2018 informovala o tom, že do Venezuely prišli prví ruskí inštruktori a príslušníci žoldnierskeho zoskupenia Vagner. Vagnerovci pomáhali Venezuelčanom udržať poriadok pri prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Nicolas Maduro, súčasný samozvanec Guaidó v prezidentských voľbách nekandidoval.

    Druhá skupina ruských špecialistov prišla do Venezuely v januári 2019, v čase keď sa aktivizoval Guaidó a Američania začali s farebnou revolúciou vo Venezuele. Oficiálne sa dnes nachádza vo Venezuele približne 100 príslušníkov oficiálnej ruskej armády pod vedením generálplukovníka Tonkoškurova, ktorí pomáhajú zabezpečovať kybernetický priestor Venezuely. Prišlo totiž ku kybernetickým útokom na energetické a bankové siete Venezuely za ktorými podľa venezuelskej rozviedky stoja Američania.

    Ruskí odborníci pomáhajú zvyšovať taktickú a strategickú úroveň venezuelského, generálneho štábu či ozbrojených síl (najmä raketové vojsko, PVO, letectvo, námorníctvo, tankové jednotky).

    Okrem toho sa vo Venezuele nachádza aj 400 členov ruských Vagnerovcov, ktorí spoločne s Venezuelcami chránia kľúčové časti venezuelského ropného priemyslu proti sabotážam, svoje záujmy vo Venezuele majú aj Číňania, ktorí podobne ako Rusi takisto s Venezuelcami spolupracujú nielen v ekonomickej, kultúrnej, vedeckej ale i vojenskej oblasti.

    Vo vojenskej sfére s venezuelskou armádou úzko spolupracuje aj kubánska armáda, ktorá má takisto úspešnú a dlhú bojovú tradíciu, skúsenosti s bojov v Afrike proti Britom, Američanom, Juhoafričanom či Rhodézanom (Angola, Mozambik)

    Pre dobrovoľníkov iránskych Revolučných gárd bude nasadenie vo Venezuele takisto cennou skúsenosťou, ktoré pretavia do zvyšujúcej sa bojovej úrovne svojích jednotiek.










    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑