• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pošle Sobotku jeho kostlivec ve skříni rovnou do vězeňských tepláků?

    5-4-2014 Svobodné Noviny 455 678 slov zprávy
     

    Kostlivec ve skříni může napáchat spoustu problémů, obzvláště jmenuje-li se OKD a znamená pro stát ztrátu až několika miliard korun. Jakoby Bohuslava Sobotku dohnala jeho minulost „úspěšného“ ministra financí. Nejen, že za dob jeho vládnutí vznikaly neuvěřitelné schodky při nebývalém, až sedmiprocentním růstu HDP a spřáteleným podnikatelům byly odpouštěny miliony na pokutách a nedoplatcích. Měli bychom se ptát, zda kauza OKD přinesla kromě Bakaly zisk ještě někomu jinému.




    usměvavý a slintající...  Prostě pako

    usměvavý a slintající… Prostě pako



    O kauze OKD toho bylo napsáno hodně, psal jsem o tom v minulosti i já. Ve zkratce, v roce 1998 ovládla OKD firma Koláčka, Otavy a Przybyly Karbon Invest. V roce 2004 prodala Grossova vláda Karbon Investu státní minoritní podíl za 4.1 mld. korun (šlo o 45.9% akcií).Za prodej byl odpovědný ministr financí Bohuslav Sobotka. V ceně byly i byty OKD, každý v hodnotě 40000 korun za byt. Z 32 dceřiných společností byly oceněny jen 3. Podle následných odborných posudků, mělo OKD hodnotu 22.4 mld. korun, státní podíl tedy tvořil přes 10 miliard.


    Některé posudky ohodnotily OKD až na částku převyšující 40 miliard korun. Připomínám, že kauza OKD byla na stole už dávno a nynější aktivity novinářů z MF Dnes nelze spojovat s osobou vlastníka Andreje Babiše, protože tento deník psal o OKD dávno předtím, než si Babiš vzpomněl, že by si chtěl ke snídani koupit noviny.


    Rok po privatizaci se Evropská komise přímo ministerstva financí a tedy Bohuslava Sobotky dotazovala: „13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?“


    Podle zjištění MF Dnes Bohuslav Sobotka a jeho ministerstvo nezačalo privatizaci prošetřovat a do Bruselu poslalo neúplné informace. Nynější Sobotkovy výmluvy připomínají ze všeho nejvíce výmluvy Hurvínka přistiženého při zlobení.


    „Stanovisko pro Evropskou komisi jsem na ministerstvu nezpracovával já. Nevím o tom, jakým způsobem se to řešilo.“ Podpis prý patřil zemřelému Eduardu Janotovi, ale dopis odešel do Bruselu s hlavičkou “Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády“.


    Při policejním prošetřování bylo zjištěno, že Sobotkovo ministerstvo na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s kupcem OKD… Indicie nasvědčují, že odpověď zpracovali právníci firmy Karbon Invest. A je jasné, že ti určitě neměli zájem zpochybnit kupní cenu.


    Buď jak buď odpovědnost nese Bohuslav Sobotka, byť se dětinsky hájí, že poslouchal své podřízené. Co je to za ministra, který poslouchá podřízené? Když tedy dnes přijde například Babiš za Sobotkou s požadavkem, aby odstoupil, tak ho Sobotka také poslechne?


    Bohuslav Sobotka se pustil do sebeobrany tvrzením, že Andrej Babiš využívá svých médií ke zvyšování tlaku na ČSSD. V tomto bodě si myslím, že je Babiš zcela nevinný, ten má na hlavě jinou hroudu másla. V tom případě musela být proti ČSSD zaujatá i Evropská komise před lety, když posílala svůj dotaz a žádost o vysvětlení.


    Je zvláštní, že dnes chce ČSSD opět OKD pomáhat a nalít do ztrátového dolu Paskov, který vlastní firma OKD, přes miliardu, aby mohli horníci dál těžit. Nejsem si plně jist, ale není náhodou podpora státu soukromé společnosti silně omezena evropskými pravidly?


    Pro Bohuslava Sobotku to je velmi zlý signál. Tomio Okamura, kterého považuji za snad až neskutečného populistu a politického hochštaplera, podal na Sobotku trestní oznámení. Ono přeci jen způsobit škodu šesti miliard není nic běžného a obvyklého.


    Je na místě se ptát, zda tak laciný prodej nebyl provázen takovým nepěkným nešvarem, kterému se říká korupce. Budu předpokládat, že Sobotka se nenechal uplatit, jen byl naivně hloupý. Politickou odpovědnost mu ale nikdo nesebere, ačkoliv se jí snaží házet na mrtvého Janotu.


    On vedl ministerstvo, on je podepsaný pod smlouvou o prodeji. Vznikla-li státu nemalá škoda, pak to jde čistě na Sobotkovo triko. Bude zajímavé sledovat, zda se objeví další důkazy a především jak silnou bude mít Sobotka hroší kůži. Nebo si snad myslíte, že by odstoupil (což by například v Anglii udělal hned následující den po zveřejnění každý ministr)?



    Zdroj: Blog autora


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑