• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slávte si veľkonočné sviatky, slávte. Na Sri Lanke vo vlastnej krvi!

    22-4-2019 Zem & Vek 168 1173 slov zprávy
     

    Prichádzali vraj nečakane, ako blesky z jasného neba. Šesť bombových explózii v priebehu pol hodiny vo viacerých lokalitách ostrovnej republiky Sri Lanka, nasledované krátko na to ďalšími dvoma. Séria teroristických útokov na katolícke kostoly a luxusné hotely si na Veľkonočnú nedeľu vyžiadala podľa správ tlačových agentúr vyše dvesto obetí na ľudských životoch (207 v čase písania týchto riadkov). Zranených je viacnásobne viac.


    Počty stúpajú


    Multi-masaker dostal bleskove na Wikipédii vlastnú priebežne aktualizovanú webovú stránku v angličtine i češtine s vyznačením miest, kde tiekla krv. Ako z nich vysvitá, počet zranení, ktoré nie sú smrteľné, sa vyšplhal na 869 a stúpa.


    Zdá sa, že autori správ na Wikipédii sú pohotovejší ako zamestnanci tlačových kancelárií. Doterajšiu bilanciu tragédie podávajú takto:
    Teroristické útoky na Srí Lance 21. dubna 2019 si vyžádaly nejméně 185 obětí, okolo 560 dalších lidí bylo zraněno.[1] Série osmi explozí na různých místech ostrova Srí Lanka zabíjela ve třech křesťanských kostelích a třech luxusních hotelech s mezinárodní klientelou. Později docházelo ještě k dalším výbuchům.[2] Nejméně dva výbuchy byly podle agentury AP dílem sebevražedných atentátníků.[3]
    Šest explozí v rozmezí půl hodiny zasáhlo tři křesťanské kostely na různých místech ostrova a tři luxusní hotely v metropoli Kolombu. Bomby zabíjely v kostele sv. Antonína v metropoli Kolombu, v kostele sv. Šebestiána v Negombuseverně od Kolomba a v dalším kostele ve městě Batticaloa na východě ostrova. Všechny tři zasažené hotely, Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, se nacházejí v Kolombu a mají pětihvězdičkový status.
    Sedmá exploze o něco později poničila menší hotel naproti vstupu do zoo na kolombském předměstí Dehiwala a osmá exploze byla hlášena z obytného komplexu na severním předměstí hlavního města.
    [4]
    K útokům se zatím nikdo nepřihlásil.[3]


    Pri kliknutí na link Srí Lanka sa dozvieme, že „Šrílanská demokratická socialistická republika) je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen Palkovou úžinou, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most; na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán. Největším městem je Kolombo (též Colombo). Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura nebo také jen Kotte), které je předměstím Kolomba.



    Poloha Sri Lanky v tvare zelenej slzy na mape sveta
    Zdroj: Wikipedia 
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sri_Lanka_(orthographic_projection).svg


    Signály ignorované?


    Americká globálna mediálna sieť CNN sa v twitterovej správe svojho editora zmienila o tom, že samovražední atentátnici zodpovední za explóziu v hoteli Shangri-La a v kostole Batticaloa boli identifikovaní ako Zahran Hashim a Abu Mohammed.


    Tým pádom prestáva byť tabu hovoriť o islamskom terorizme a môžme prejsť ku kľúčovej otázke. Je prostá. Prečo bezpečnostné štruktúry 22-miliónového štátu, ktoré v mnohom kopírujú model britských bývalých koloniálnych pánov, nepodnikli dostatočné preventívne opatrenia? Indický portál The Economic Times totiž s odvolaním na zdroje z francúzskej tlačovej agentúry AFP podotýka, že srílanský policajný šéf Pujith Jayasundara rozposlal desať dní pred masakrami policajným staniciam po celej krajine varovanie, že islamská teroristická skupina National Thowheeth Jama’ath (NTJ) chystala samovražedné útoky na významné kostoly. Počudovanie nad týmto lapsusom prejavil aj aj portál pakistanského denníka The Dawn s poznámkou, že skupina NTJ sa vlani predviedla zvandalizovaním budhistických sôch. Z toho by malo vyplývať, že polícia a protiteroristické zložky mali fanatikov z NTJ držať pod drobnohľadom. Zdá sa však, že bezpečnostné a poriadkové zložky prípravy na veľkonočné teroristické výčiny trestuhodne prehliadali. Oba portály (indický i pakistanský) charakterizujú zdroj varovných informácií policajného šéfa ako „foreign intelligence agency“, čiže zahraničnú spravodajskú službu. Súdiac podľa desiatok zabitých cudzincov v zmienených katolíckych kostoloch, vedú nitky k organizátorom a sponzorom dnešnej ohavnej protikresťanskej a protibelošskej teroristickej operácie za hranice ostrova Cejlón.


    Načasovanie série bombových útokov na okamihy, keď v menovaných kostoloch prebiehali slávnostné omše na oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista, odsúdili najvyšší štátni činitelia viacerých moslimských krajín. Za tých, čo tak učinili na sociálnej sieti Twitter, to mohli napísať ich tlačoví tajomníci, ale v tomto mimoriadne citlivom a škandalóznom prípade sotva automaticky, bez ich vedomia. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nazval „Veľkonočné teroristické útoky“ („Easter terror attacks“) „útokom na celé ľudstvo„.


    Kresťania tvoria na prevažne budhistickej Sri Lanke – podobne ako moslimovia – približne osem percent obyvateľstva. Kondolenčné posolstvo im poslal cez Twitter aj pakistanský ministerský predseda Imran Khan. Kresťanskej komunite ostrova možno pohladil ubolenú dušu tým, že nepoužil vyhýbavý všeobecný výraz „sviatok“, ale priame a presné označenia Easter Sunday, t.j. Veľkonočná nedeľa. Trúchliacemu obyvateľstvu vylovil sústrasť výrazom „to our Sri Lankan bretheren„, tj. „našim srilanským bratom„, ale v duchovnom ponímaní bratov (brethren) namiesto sekulárneho brothers.


    Osudná príťažlivosť


    O tvrdom údere na „zdegenerovaných neveriacich zhýralcov“, za akých bývajú Európania islamistickými fundamentalistami bežne označovaní, môžme hovoriť aj z toho dôvodu, že strojcovia celej koordinovanej teroristickej akcie si vybrali za miesto útokov práve Sri Lanku. Najväčší vydavateľ knižných turistických sprievodcov Lonely Planet Global, Inc. upriamil pozornosť ľahkoverných Západniarov na Sri Lanku tým, že ju vlani na jeseň zaradil na prvé miesto tohtoročného rebríčka svetových top destinácií. Krvou postriekané budovy poškodených kostolov a hotelov ich možno odradia od toho, aby sa tam v blízkej dobe, povedzme cez vianočné prázdniny, bezstarostne vyberali.



    Webová stránka Lonely Planet TOP destinácie na rok 2019
    https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries



    Top 4 turitsitcké destinácie 2019 podľa Lonely Planet
    https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries



    Sri Lanka ako tohtoročná svetová turistická top destinácia
    https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑