• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko a Česko dohnaly Německo v tomto ukazateli. Víte v jakém?

    22-4-2019 Sputnik CZ 137 229 slov zprávy
     


    Dále se ve článku uvádí, že srovnatelnou úroveň komerčního chovu králíků jako Německo (22 králíků na 100 obyvatel) v přepočtu na obyvatele vykazuje i Slovensko (18 králíků na 100 obyvatel) a Česko (25 králíků na 100 obyvatel). Průměr EU činí 35 králíků na 100 obyvatel.

    Tyto údaje poskytl v analýze Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

    „Dá se však předpokládat, že významná část spotřeby králičího masa na Slovensku a v Česku má svůj původ mimo komerční chov a je uspokojená domácím chovem, který má na slovenském a českém venkově bohatou tradici. Na rozdíl od průměru EU (a zejména zemí na jihu Evropy) je komerční produkce králíků v našich zemích převážně volně prodávaná a na jatkách končí jen menší část produkce, méně než 20 %,“ upozornil odborník.


    Velikonoční králík má podle analýzy svůj původ pravděpodobně ještě v předkřesťanské době, a to v pohanských rituálech oslavující příchod jara. Spolu se šířením křesťanství v Evropě si ho jako jeden ze symbolů osvojilo i toto v současnosti nejrozšířenější náboženství v tomto regionu.


    Podotýká se, že své místo má králík nejen v křesťanství, ale i ve více dalších náboženstvích a mytologiích - od řecké, egyptské až po čínskou.


    Obvykle tento tvor symbolizuje štěstí, plynoucí čas, krátkost života, označovaný je i za atribut zmrtvýchvstání. V Byzanci byl králík ve zvířecí symbolice zase znakem Krista.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑