Slovensko je závislé na dovoz téměř dvou třetin z celkové spotřeby vepřového, upozornil předseda Svazu chovatelů prasat (ZCHO) na Slovensku Andrej Imrich.
Na začátku dubna portál Trend.sk informoval, že růst cen vepřového masa na burze překonal rekordy kvůli masové likvidaci chovů v Číně. Země se následně obrátila na EU.
Ústřední ředitel Státní veterinární a potravinové správy SR Jozef Bíreš informoval o tom, že Slovensko už s Čínou připravuje dohodu, která by vývoz masa umožňovala.
„Máme rozjetý proces (vývozu) masa a masných výrobků. Dohodli jsme termín technického auditu, na kterém si čínská strana chce zkontrolovat provoz,“ řekl Bíreš v pátek 12. dubna po podpisu podobné dohody o vývozu mléka a mléčných výrobků. Slovensku by podle něj dohoda a následná certifikace provozu na vývoz do Číny pomohla.
Podle Imricha však ani zvýšené ceny vepřového masa v posledních týdnech nezaručí výrazné rozšíření chovu. Slovensko ročně vyprodukuje okolo 90 000 tun vepřového masa v živé váze, ale potřebuje 220 000 až 230 000 tun. „Vyzýval jsem chovatele, aby zvyšovali stavy prasnic,“ řekl Imrich.
Zvýšení ceny dostane chovatele do černých čísel, o kolik by se mohly stavy v budoucnu zvýšit ale Imrich netroufl říci. „Některé objekty se zlikvidovaly, technologie zrezavěly, a nyní by bylo třeba znovu investovat, aby se rozproudil chov prasat na Slovensku,“ dodal předseda svazu. V minulosti byly právě prasata jednou z nosných komodit slovenského zemědělství.