V boji mezi Hafatrovou Libyjskou národní armádou (LNA) a mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu centrální banka země zatím zachovává neutralitu, píše agentura Reuters. Východní část Libye, kterou kontroluje Haftar, se však stále více zadlužuje.
„Generál financuje svůj východní stát pomocí neoficiálních dluhopisů, hotovosti, která byla vytištěna v Rusku, a depozitů východních bank,“ tvrdí Reuters, to způsobilo dluh ve výši 35 miliard libyjských dinárů (25,18 miliardy dolarů) mimo oficiální bankovní systém.
Západní diplomaté a zdroje v bankovních kruzích však upozorňují, že centrální banka, která sídlí v Tripolisu, začala přijímat opatření, aby odstřihla banky na východě země od tvrdé měny. Právě tyto banky využíval Haftar pro nákup vozidel a dalšího vybavení. Kvůli tomu východ země směřuje k bankovní krizi, neboť místní banky nejsou schopny ukládat předepsaných 20 % depozit klientů v centrální bance země.
Kromě toho tyto banky jsou nutné k vyplácení platů a udržení fungování své paralelní vlády. Podle Reuters centrální banka v Tripolisu částečně zajišťuje vyplácení platů státním zaměstnancům na východě země s výjimkou vojáků LNA.
Centrální banka již odstřihla tři východní banky od elektronického platebního systému. Diplomatické a obchodní zdroje Reuters varují, že centrální banka v Tripolisu může zcela uzavřít bankovní systém i pro ostatní banky na východě země.
Prozatím k tomu nedochází však z důvodu, že by to ohrozilo zájmy západních věřitelů. Některé banky totiž fungují jak na západě, tak i na východě země, a toky peněz lze proto jenom těžko odlišit.
Haftar se však může pokusit začít prodávat ropu přímo ze svých přístavů a obejít tak libyjskou Národní ropnou společnost.
„Pokud ofenzíva (proti Tripolisu, pozn. red.) neuspěje, Haftar se k tomu může odhodlat, obzvláště pokud cítí podporu Trumpa,“ cituje Reuters nejmenovaného západního diplomata.
Minulý pátek Bílý dům oznámil, že americký prezident Donald Trump telefonoval s Haftarem a ocenil jeho „významnou roli v boji proti terorismu a zajištění libyjských ropných zdrojů“.