O včelách jsem se v tomto roce zmínil již třikrát: V příspěvku Střípky paradoxů (5 - 10. 3) jsem se zmínil o americkém státu Utah, který má v seznamu státních symbolů mimo jiné včelu medonosnou. V příspěvku Střípky paradoxů (4 - 6. 3) jsem psal o zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců a zmínil se mimo jiné o zvýšení vládní podpory R&D, vzdělání v TCM (Tradiční čínské medicíny). V příspěvku Maribor a včely (12.3) jsem v závěru příspěvku napsal: Přeji proto nám všem žijícím, nejenom v rodišti zakladatele apiterapie Dr. Terče, účastníkům sympozia a včelařům, naučit se žít ekologicky, efektivně a ekonomicky, a využít příležitost, kterou nabízejí odkaz prvního novodobého apiterapeuta a potenciál apiterapie a historická zkušenost 3000 let staré TCM a podobných metod. Po té bude nám možno radovat se léta létu, včelám květu a naučit se lehce od mravence pilnosti, a od včely svornosti.
Úvodnímu pozdravu Vlado Vogrinece (předseda včelařského svazu Maribor), následovaly kratší přednášky Karl Vogrinčiče (hlavní organizátor a provozovatel apiterapeutického střediska v Pernici u Mariboru), Vlado Pušnika (předseda sekce Svazu včelařů Slovinska a provozovatel školy apiterapie) a Boštjan Noče (předseda Svazu včelařů Slovinska). Jedno z hlavních témat úvodních přednášek se týkalo problematiky farmaceutické lobby a jejího vlivu na šíření apiterapie. Lobby nemohlo ovlivnit průběh odborné části sympozia. I proto, že se lobby bojí včelího píchnutí do očí, podobně jako slon. A tradiční zahájení sympózia Včelí královna nechtěl nikdo propustit.
V úvodu odborné části vystoupil primář chirurgického oddělení nemocnice v Mariboru, MUDr. Gregor Pivec. Ten mimo jiné připomenul účastníkům výsledky lékařské praxe MUDr. Filipa Terče. Ty byly zveřejněny v knize, jejíž vydání v češtině umožnila pomoc Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ.
Přednášející zástupce Včelího domu ([email protected]) ruského původu, diplomovaný apiterapeut katedry tradiční medicíny Severo-Západní státní lékařské univerzity I. I. Mečnikova (Petrohrad) Alexandr Barkov, žijící v Karlových Varech, byl nejenom hvězdou sympozia, ale stal se katalyzátorem možné mezinárodní spolupráce s léčitelskými a včelařskými odborníky z různých států Evropy. Proč?
Praktické příklady aplikace a výsledků léčení u žen (54 let - po těžkém plicním onemocnění, 62 let - roztroušení skleróza), mužů (65 let - porucha krevního oběhu, 50 let - dna (podagra), chlapce (6 let - mozková obrna) působily přesvědčivě. Podobně přesvědčivě působily příklady dalších referentů. Zástupně se zmiňuji o vystoupení Branko Končara z Bosny a Hercegoviny.
Branko Končar foto-dokumentoval umístění žihadel kolem velmi zhnisaných ran a postup hojení v čase, které trvalo necelé dva měsíce. Připomínám, že se jedná v lékařské praxi o velmi krátkou, až neuvěřitelné krátkou dobu. Představil statistiku vpichů pro jednotlivé kúry, zdůraznil přípravu apiterapeuta na alergickou reakci a popsal možné kontraindikace. V kontextu uvedeného léčení referoval také aplikaci včelího jedu při onemocnění štítné žlázy, některých nádorových onemocnění a o rezistenci patogenů na případu penicilínu. Ten v roce 1940 účinkoval na infekci MRSA způsobenou tzv. zlatým stafylokokem ve 100 % případů. V roce 1995 byla jeho účinnost jen 8 %. To indikuje konec éry určitých antibiotik. Pro čtenáře může být zajímavé číslo, které nemohu sám prověřit: Ve statistice úmrtí má včelí žihadlo podíl 0,0008 %! Úmrtí způsobuje hlavně alergická reakce. Té se kvalitní apiterapeut vyhne a v horším případě si s ní poradí.
Výborně organizované a odborně silně obsazené sympózium zcela určitě podpořilo naději na dialog, byť mimo ČR. Sympózium zanechalo po sobě i jinou trvalou stopu, nabízející možnost dialogu s politickými a odbornými reprezentanty ČR: Ve foyer Národního domu byla odhalena busta Dr. Terče, českoněmeckého lékaře a zakladatele apiterapie. Českou delegaci v kraji vína a ve městě s hlubokou českou stopou tvořili zástupci města Kdyně, moravských včelařů, příbuzný dr. Terče a zástupci apiterapeutického střediska Včelí dům z Krušných hor. Ti všichni a jejich přátelé a podporovatelé se budou i nadále snažit přiblížit nám možnosti, jak radovat se léta létu, včelám květu a naučit se lehce od mravence pilnosti, a od včely svornosti.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce