• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neřekli o korupci FBI, ale objednali si o Bartákovi zveřejnění lží

    5-4-2014 Svobodné Noviny 294 1424 slov zprávy
     

    Přes dvacet roků píši ze soudních síních, nenechal jsem si ujít ani kauzu Barták- Cabaniss. Třináctého března 2014, místo děje; Městský soud v Praze. Důvod; exnáměstek obrany MUDr. Martin Barták si podle obžaloby řekl o úplatek pět milionů dolarů (při současném kurzu asi sto milionů korun). Svědci; mimo jiné tehdejší premiér Mirek Topolánek. Američané nenahlásili po třech letech trestný čin korupce FBI, ale objednali si napřed zveřejnění pomluv o Bartákovi v médiích.



    Břetislav Olšer - publicista

    Břetislav Olšer – publicista



    Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany Parkanové snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. Prý v únoru 2008 po Cabanissovi neúspěšně požadoval inkriminovaných pět milionů dolarů. Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se zase údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži obžalobu označují za nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.


    Topolánek popsal setkání s americkými zástupci Tatry v únoru 2008 na střelnici v americkém Centreville. V malé místnosti, kde byly ukázky pistolí a pušek, se bavili s byznysmeny Spojených států. V místnosti se objevil i bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss, člen dozorčí rady Tatry. Dalšího účastníka rozhovoru, tehdejšího manažera Tatry Duncana Sellarse, představil Cabaniss jako agenta CIA. Topolánek popřel, že by si Barták o něco řekl.


    Výslech trval skoro šest hodin. A došlo též na verbální přestřelku mezi Sellarsem a Bartákem. Nejlepší obrana je útok; Barták nazval Američana korupčníkem a tunelářem kvůli zakázce, o kterou se Tatra zajímala v Panamě. Přišla řeč na techtle mechtle v tajných službách v Angole či Nikaragui, na Sellarsovu činnosti v International Freedom Foundation, především ve spojení s jeho předchůdcem v čele této společnosti Jackem Abramoffem, který byl odsouzen za uplácení politiků a zpronevěru milionů dolarů. Sallers uvedl, že údajně s Abramoffem nebyl v kontaktu, pouze po něm převzal funkci. K otázce, zda byl členem CIA, jak tvrdí bývalý šéf Tatry Adams, řekl, že je v některých věcech vázán mlčenlivostí.


    A proč údajnou korupci neoznámil už v únoru 2008. „Nemysleli jsme si, že je to nezbytné,“ další šokující odpověď, negující zdůvodnění celého procesu. Skutečný šok ale teprve přišel; nikdo totiž neřekl, že Američané místo na policii, aby ohlásili trestný čin korupce, zamířili „pro radu“ do redakce MF Dnes. Zrození kauzy Tatra tak vyvolává stále více otázek než odpovědí. Proč američtí svědci podávají své svědectví po dvou, vlastně téměř třech letech od události, kterou nyní považují za korupční nabídku, proč ji nejprve oznamují „investigativci“ Janu Kroupovi, redaktoru Mladé fronty Dnes, pak teprve policii, a proč věc začíná šetřit věcně nepříslušný útvar policie? Proč jedou Američané oznámení učinit do Prahy, když tento útvar má expozituru i v Ostravě, tedy nedaleko sídla jejich firmy?


    Jan Kroupa se bavil s americkými představiteli TATRA, a.s., a to Williamem Cabanissem, Duncanem Sellarsem a Ronaldem Adamsem. První je v té době předsedou dozorčí rady této společnosti, druhý ředitelem její americké pobočky a třetí předsedou představenstva. Z dosud neznámých důvodů po rozhovoru s Janem Kroupou dospěli k závěru, že jednání, jež proběhlo před třemi roky, a které do té doby za korupční nepovažovali (jinak by museli podat trestní oznámení) znenadání za korupční považují a žádají Jana Kroupu, aby jim určil útvar policie, kam by to měli nahlásit. http://www.novodoba-inkvizice.cz/index.php/kauza-tatra-clanky/19-zrozeni-kauzy-tatra


    Dilema: MUDr. Barták a jeho úplatek. Sedmačtyřicetiletý absolvent lékařské fakulty Univerzity Karlovy, neurochirurg s téměř dvěma desítkami lékařské praxe v nemocnici Na Homolce, člen České neurochirurgické společnosti v rámci České lékařské společnosti J.E. Purkyně. Několik odborných postgraduálních stáží na Harvard University, Oxford University a Hannover University. A tento inteligentní a vzdělaný člověk si drze řekne o pět milionů dolarů jako úplatek?… Americká schíza? Za vším hledej Tatru Kopřivnice a její posedlost řediteli z USA. Gerald Greenwald, první americký ředitel Tatry; měl jsem čest osobně poznat pana Geralda právě v Paříži, kam přiletěl z Detroitu v rámci své reklamy uvítat vítězného Karla Lopraise po dalším návratu z Dakaru, velel Terexu Holdingu, resp. tatrovce na dálku. Bratru pár tisíc kilometrů přes Atlantik. Milionový plat mu i tak pravidelně docházel. Asi odlučné hrálo největší roli. Bývalý šéf Chrysleru měl za úkol zřejmě potopit svého tatrováckého konkurenta. Dokonale se mu to povedlo. Při dnešní práskáčské politice jeho nástupce Ronalda Adamse si lze myslet cokoli…


    V čem byl “zakopaný pes”? Tatra, dodavatel 588 automobilů pro armádu za 2,7 miliardy, se rozešla ve zlém se subdodavatelskou firmou Praga. Ta totiž vyráběla některé díly, s jejichž kvalitou tatrováci nebyli spokojení. Po rozchodu se obchod začal zadrhávat, tatrovky začaly mít problémy při armádních zkouškách. Proto údajná nabídka pár milionků, aby se vše mezi Tatrou a Pragou urovnalo. Kdo měl nabízet a kdo brát? Američanova slova o Bartákově korupci potvrdil i již zmíněný agent CIA, resp. prezident americké pobočky Tatry Duncan Sellars, který prý také byl účastníkem jejich washingstonského rozhovoru. Já na bráchu, brácha na mě. Ruka ruku myje. Víc přiléhavých floskulí už neznám…


    Exvelvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William J. Cabaniss, jak již bylo řečeno, si na vše s korupcí „zázračně“ vzpomněl po takřka třech letech. Jeho výše uvedené výmluvy jsou směšné. Proč tak pozdě? Tajil trestný čin, navíc údajně spáchaný na půdě USA? Co na to americké Federální zákony, nejpřísnější na světě? Ať již byl William Cabaniss v jakémkoli postavení, podle americké protikorupční legislativy měl povinnost o žádosti o úplatek uvědomit příslušné státní orgány, které by zcela nepochybně upozornily českou vládu. To patrně neučinil, čímž se provinil proti zákonům své země. Vláda USA nepodnikla žádné kroky proti „korupčnickému“ členu české delegace. Martin Barták naopak prokazatelně nadále požíval důvěru ministra obrany USA, což je zřejmé z toho, že jím byl později několikráte přijat k jednání. Z jakého důvodu byl Barták stále beztrestný?


    Přesvědčivá svojí nadstandardní důvěryhodností, taková by měla být Cabanissova slova, neboť ve vnímání našeho bulváru americký velvyslanec je něco na způsob zástupce Boha na zemi. Napsal Zdeněk Jemelík ze Spolku Šalamoun; Ve skutečnosti v kritické době již William Cabaniss nebyl v diplomatických službách, byl pouze členem dozorčí rady celkem bezvýznamné a nepříliš úspěšné obchodní společnosti Tatra, a.s., a bezvýznamným hostem při společenské části jednání české vládní delegace s představiteli americké administrativy ve Washingtonu.


    Už to vidím; poprvé jede jako náměstek Topolánkovy vlády Barták do USA a hned na střelnici pro panstvo Bílého domu. Tam se nebojí oslovit “pána Boha” Cabanisse a požádat ho o úplatek několika milionů dolarů. “Víte, excelence, pokud mi dáte dva až pět melounů, jsem schopný problém Tatry s Pragou dát do pořádku. Vše bude OK, pokud budou dolary…” Netušil jsem, že máme ve vládních delegacích Jamese Bondy… Svého času ještě americký lobbista Cabaniss si v roce 1998 nebral servítky a dal jasně najevo, že pokud nedostanou tatrovku Američané, může to ohrozit i vstup ČR do NATO. Ing. Prokůpek odpověděl, že to zní skoro jako vyhrožování a místo diplomatické odpovědi pana Cabanisse se dozvěděl z jeho úst: „Tak to tak berte, milý český příteli!“


    Vše to začalo v roce 1997, kdy Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., dnes manager a vysokoškolský pedagog, přijal nabídku společnosti Czech Partners CZ a.s. na tehdejší místo mediálního a ekonomického poradce. Cílem této společnosti bylo utkat se ve výběrovém řízení o možnost odkoupit Tatru Kopřivnice. K tomuto podniku vázaly ing. Prokůpka ty nejlepší vzpomínky; jako sportovní novinář jel Paříž – Dakar a seznámil se s lidmi z tatrovky, včetně Karla Lopraise, několikanásobného vítěze pouštní rallye. O to více ho potěšilo, že byl osloven společností, která chtěla zachovat v Tatře a.s. plnou zaměstnanost a díky podpoře velké francouzské banky se prosadit zpět na trhy v Ruské federaci, Číně, Indii, střední Asii a latinské Americe.


    V kritické době byl William Cabaniss pouze členem dozorčí rady obchodní společnosti Tatra, a.s. V březnu roku 1999 ČR skutečně do NATO vstoupila a hned jejím prvním krokem bylo bombardování Jugoslávie. Během té doby manažeři z Terexu Holding začali obsazovat klíčové pozice v Tatře Kopřivnice a vyhazovat jednoho českého odborníka za druhým. A tak, když v roce 2001 podalo Czech Partners CZ a.s k ministerstvu průmyslu stížnost proti výběrovému řízení, vlastnil už Terex Holding 80,5 procenta akcií Tatry Kopřivnice a.s. Vše popsal ing. Prokůpek na svých stránkách, které však dnes už nejde otevřít; kdoví proč přišla cenzura zrovna ve chvíli, kdy vrcholí proces s „korupčníkem“ MUDr. Bartákem.


    Inu, dnes již víme, proč nastoupil na místo velvyslance USA v Praze místo Cabanisse slušňák Norman Eisen, známý jako jeden z nejčestnějších amerických politiků; zkrátka aby vyčistil Augiášův chlév po Cabanissovi, který teď až po třech letech bonzuje na MUDr. Bartáka schizofrenní výmysly…


    Zdroj: Blog autora


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑