• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Postavenie ľudskej osoby v kapitalizme a globálnom svete, 2. časť

    3-5-2019 Zem & Vek 238 823 slov zprávy
     

    Môžeme a smieme takmer „fšetko“ a nemusíme takmer nič. Lebo: Čo nás je o nás (?). Tu i tam ale narazíme na zákon. Liberáli chcú čo najmenej štátu. Lebo John Locke.


    Ale toho filozofa s jeho: „Moje slobody končia tam, kde začínajú slobody iných“ som „vybavil“ inde.


    Sme aj (a nielen) to, čo jeme, pijeme, dýchame, pozeráme, čítame a počúvame.


    S klesajúcimi nárokmi na hodnoty vyššieho typu, a „cenzúrou“ slabne sila našej vôle a tým aj slobodnej voľby (vôľa predchádza voľbe); hodnotami „vyššieho typu“ mienim odpútavanie sa od materiálnych hodnôt hmoty.


    Sme stále menej slobodní; mienim slobodu ľudskej osoby ovládanej jej telom a dušou. Ibaže komplexná ľudská osoba znamená jednotu tela (hardvér) duše (softvér) a ducha (spirituálna, duchovná zložka, viac-menej prítomná nielen u veriacich, aj u nevercov a ateistov).


    Vzdelanie zakladá naše profesijné spôsobilosti a kompetencie. Človek nie je živý len prácou, ale jednotou triády štruktúry jeho osoby a osobnosti, ktorú tvoria hmotné telo, nehmotná duša, obe presahujúca duchovná zložka.


    Nožnice medzi vyššími (high umenie, literatúra, hudba, divadlo, film) a nižšími nárokmi, sprevádzanými prevažujúcou orientáciou na „ľahkú“ mentálne nenáročnú až polo dementnú a dementnú zábavu, rekreáciu, oddych, relax, a zmyslový zážitok a pôžitok, sa stále viac roztvárajú…


    Mnohí stále odpočívajú, relaxujú, naberajú sily, ale nik nevie, na čo.


    Stále menej, lebo osobné pohodlie, je tých, ktorí chcú viac, sústavne „vyťažujú“ svoj intelekt tým, že ho aktivujú, zaťažujú vyššími nárokmi, napĺňajú a rozširujú svoju intelektovú výbavu sústavným vzdelávaním a poznávaním, posilňujú ho aj proti skleróze a mentálnemu starnutiu a s ním poklesu inteligencie (pôvodná vrodená dávka IQ, ak sa neudržiava a neposilňuje, má tendenciu klesať približne od tridsiatky).


    Úžasné dary rozumu a mohutnosti kapacít ľudského mozgu, toho najzložitejšieho živého mysliaceho, cítiaceho, premýšľajúceho a konajúceho systému v známom vesmíre, sú ale ľudskými bytosťami využívané zväčša z jednej tretiny alebo len pätiny jeho možností (zakrnievajú v civilizačnom blahobyte Západu).


    Naopak, výrazné sú mimoriadne detské talenty, ktorých spôsobilosti a mohutnosti vedia „vyletieť“ úžasne vysoko už v ranom veku; len ak sa rozvíjajú tvrdou prácou (veda, umenie); roztvárajú sa aj nožnice medzi málo mimoriadne nadanými a talentovanými deťmi a bežným, šedým priemerom a podpriemerom.


    Mienim tým aj súbežnú orientáciu na vyššie žánre, druhy a formy kultúry a umenia a ostatného duchovného života.


    Navrch má mentálne všestranne „slabšia a jednoduchšia“ väčšina bez vyšších nárokov a ambícií. A nevidím to nádejne.



    Tu i tam premýšľam nad faktormi, ktoré predlžujú ľudský život. Majú nimi byť podmienky k plnohodnotnému životu. Nebude to len materiálna spokojnosť plus výdobytky vedy (medicína, farmácia) a technológie. Žiť dlho znamená žiť aj hodnotne. Aj o tom je článok. Pocit hmotnej a vonkajšej pohody by mal byť vyvážený pocitom vnútornej bohatosti náplne duše a ducha… (a zrejme tam kdesi je aj záblesk tu i tam šťastia: “Muška len zlatá…”). Stále bude platiť, že hmotný blahobyt nie je a nebude jediným garantom šťastia a spokojnosti komplexnej ľudskej bytosti. Aj boháči trpia depresiami a páchajú samovraždy. Prečo?



    Urobte si skríning toho, čo jete, pijete, pozeráte, čítate a počúvate. A budete mať vo veci jasno; väčšina už ani nevie, nechápe a nerozumie, o čom je otázka a aký má zmysel pre život spoločnosti a jej budúcnosť; ja som si skríning urobil. Zistil som, že fajčím a málo sa fyzicky hýbem (zistil som aj, že mám prisilnú “vôľu” než by som prestal a viac sa “hýbal”). Moja nerovnováha spočíva v prevahe mentálnych činností. Tak mi treba.



    Máme inteligenciu, rozum, intelekt, vzdelanie, a slobodnú vôľu. Vďaka „nami“ vydobytým demokratickým slobodám a liberálnej individuácii a individualizácii ľudských záujmov a potrieb. A nášmu členstvu v EÚ a vo „vyšších“ štruktúrach slobodnej západnej civilizácie a kultúry. Už 15 rokov. Tak si to užívajme. K tomu nás nabáda a učí práve ideológia liberalizmu. Má ktosi, čosi proti? Námietky? Nie? No tak, preto!


    Pekne pozdravujem.
    Juraj Režo alias notorickyobcan


    Zdroj: http://www.blogovisko.sk/postavenie-ludskej-osoby-v-kapitalizme-a-globalnom-svete-2.html



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Juraj Režo




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑