20. května 2019 - 08:45
Základní otázka zněla: Nebudou eurovolby do značné míry o tom, že mezi občany panuje obava z neschopnosti aparátu EU, která se projevila v letech 2015 – 2016, kdy EU nebyla schopna zastavit nelegální migrační vlnu, jak upozorňuje politolog Zdeněk Zbořil?
Dokonce Frontex se stal taxislužbou, protože v mnoha případech pašeráci jenom vyvezli čluny s migranty na moře a nechali je tam, aby hodní strýčkové z EU je vyzdvihli, a na své náklady dopravili do evropských přístavů. To občané cítí jako naprosté selhání aparátu EU. Stále je ve vzduchu otázka co se stane, až se zvedne další migrační invazní vlna, vždyť v severní Africe, především v Libyi je připraveno k invazi na 800 000 běženců. Jaký je váš názor?
V souvislosti s tím co lze vytknout Evropské unii?
„Migrační invazi řešily jednotlivé státy bilaterálně či multilaterálně, EU nedokázala zvládnout svou integrační roli. Je proto nutné posílit vnější ochranu hranic," navrhuje předseda ODS.
Jak by se ochrana vnějších hranic měla realizovat?
„Na základě dosavadních zkušeností ODS pokládá za nutné ne posilovat nějaké agentury a unijní pohraniční stráž, ale přímo pomoci jednotlivým států s ochranou jejich konkrétních hranic. Ačkoliv žijeme ve střední Evropě, je také pro nás extrémně důležité, aby byla zajištěna vnější ochrana hranic EU. Na tom závisí i to zda bude bezpečný také vnitřní schengenský prostor EU. Tedy i Česká republika a vaše Ústí nad Labem. Jsme exportně zaměřená země, proto stabilita EU a ochrana vnějších hranic je pro nás extrémně důležitá," doplňuje Fiala.
Čili schengenský prostor je závislý na bezpečnosti vnější hranice?
„Schengenský prostor je pro ČR, která hodně zboží vyváží, obrovskou výhodou. Proto se budeme zasazovat o jeho zachování. Na zavření vnitřních hranic by ČR ekonomicky doplatila, to nemůžeme připustit," dodává Petr Fiala.
(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:fr)